english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Piątek na EDK

Drugi dzień Ewangelickich Dni Kościoła - Cieszyn

16.06.2017

Drugi dzień EDK rozpoczął się od studiów biblijnych. W Centrum kobiet odbyło się nabożeństwo z Komunią Świętą. Zorganizowano także promocję nowej książki – Codziennik kobiet.


Piątek na EDK

Jezus w imię miłości pokonuje bariery

 

W Centrum Śląskiej Diakoni w Czeskim Cieszynie o 10.00 rozpoczęło się studium biblijne prowadzone przez ks. Marcina Brzóske. Prowadzący zaczął od tematu Rozmowa o Jezusie dzisiaj i pytaniami: Kim jest dla mnie dzisiaj Jezus? Gdzie jest Jezus? Jakim człowiekiem był Jezus ? Zastanawiano się nad usposobieniem Zbawiciela, który doskonale wiedział jak przeżywać szczęście i odczuwać ból.

 

Spotkanie wzbogaciła śpiewem młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną z chrześcijańskiej szkoły, która zachęciła słuchaczy do śpiewu i wspólnej gry na instrumentach. Od 11.00 Zuzanna Filipkova prezentowała diakonię w sekularyzowanym społeczeństwie Czech. Kolejnym elementem tego forum była dyskusja Wierzysz! Czy to już widać?, która dotyczyła diakonii jako naszego reformacyjnygo świadectwa dzisiaj. Odbyła się ona pomiędzy bp. Ryszardem Bogusz, prezesem Diakonii Polskiej, Zuzanną Filipkova, dyrektor Śląskiej Diakonii, Czechy, ks. Piotrem Wowry ze Stowarzyszenia Maria-Marta z Ustronia, diakonisą Wandą Wieczorek z Dzięgielowa oraz Bożeną Polak, koordynator Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” z Katowic. Spotkanie prowadził ks. Marek Londzin, dyrektor Diakonii Diecezji Cieszyńskiej. 

 

W trakcie forów odbyło się wiele ciekawych wykładów. W Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego odbywa się Forum Biblia „Od słowa (mówionego) do słowa (spisanego)”. Prof. Kalina Wojciechowska skupiła się na historii powstania Nowego Testamentu i procesu spisywania go. W Forum misja opowiadano o tygodniach ewangelizacyjnych, które odbywają się w całej Polsce. Ks. Marek Uglorz mówił o tym jak zostać "duszpasterzem jak Jezus" w ramach Forum duszpasterstwo. W czasie "Forum historia" Wacław Gojniczek i Łukasz Barański rozmawiali na temat Reformacji nieznanej – nie tylko jako o wielkich wydarzeniach i znanych datach, ale też o tym co działo się w tle i wpływało na rozwój Reformacji. W kościele Jezusowym odbyła się dyskusja na temat "Meandry ekumenii po 500 latach Reformacji". Rozmawiali: bp Jerzy Samiec, bp Krzysztof Nitkiewicz, prof. Karol Karski, ks. prof. Józef Budniak.

 
W Czeskim Cieszynie na Niwach odbywało się OZME. Ks. Wojciech Płoszek prowadził studium biblijne o poświęceniu – musimy cały czas dążyć do bycia podobnym Chrystusowi. Usłyszano też świadectwo, rozmowę z ludźmi z pasją, odbyło się też spotkanie z udziałem młodzieży z Czech. Wywiad z ludźmi, którzy mają pasję dla Boga, prowadził ks. Marcin Konieczny. 

 
W Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego odbywają się różnorodne zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci. Dzieci mogą spędzić czas lepiąc z gliny oraz wspólnie się bawiąc. 

 
W Cieszynie można było wybrać się także na wycieczkę śladami ewangelików. Wycieczkę prowadziła Władysława Magiera.


W szkole podstawowej na pl. Kościelnym oraz na Rynku do godz. 17.00 trwały Targi Możliwości, na których prezentowały się organizacje kościelne.

 
Popołudniu odbyła się kolejną część wykładów w ramach forów. Ponownie Kalina Wojciechowska mówiła o historii Nowego Testamentu. W ramach Forum ekumenia i świat odbyło się spotkanie z luteranami z Oregonu, które prowadziła Anna Wrzesińska. Z czytelnikami spotkała się Lidia Czyż. W szkole odbyło się także spotkanie dotyczące ważnego tematu, jakim jest konfirmacja i komunia święta dla dzieci. W ramach Forum historia dyskutowano o idei wspólnego dobra. W dyskusji brali udział: bp Marcin Hintz, Władysława Magiera, prof. Juliusz Gardawski, Alina Rakowska. Spotkanie prowadził dr Jerzy Sojka.


Odbyły się warsztaty lepienia w glinie i scrapbookingu.


W programie EDK znalazły się też spektakle teatralne: Tylko, Arka Noego, Lifehouse „Everything” oraz Sen Marcina.


W kościele Jezusowym o 18:00 rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpił z koncertem Solus Christus. Jest to program przygotowany z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji. Koncert z utworami złożony jest utworów m.in. Bacha,Mozarta, Hendla oraz z kompozycji Stanisława Hadyny, założyciela zespołu. Śląsk jest jednym z największych polskich zespołów folklorystycznych. Został założony 1 lipca 1953 roku. 


Wszystkich zebranych w pełny po brzegi kościele Jezusowy przywitał bp Adrian Korczago. W repertuarze pojawiły się m.in. Warownym grodem. Słuchaczy szczególnie wzruszyła pieśń "Ojcowski dom", zaśpiewana z podziałem na damskie i męskie głosy. Zespół został pożegnany owacją na stojąco. 


Na cieszyńskim Rynku zaśpiewał Zespół CME i zespół TGD.

 

Więcej: Ewangelickie Dni Kościoła
Autorzy zdjęć: Adam Klemens, Marta Colosenco, ks. Emil Gajdacz, Estera Byrtek, Marianna Pękała