english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pierwsze nowe wirtualne

Autorzy poczuli nowy wiatr unoszący stare skrzydła

24.03.2014

Ostatni papierowy numer czasopisma o relacjach i duchowości „Warto”, który wyszedł pod koniec minionego roku, był jak dotąd najlepszym, jaki do tej pory czytałam. Jak dotąd, bowiem właśnie powstał numer najnowszy, pierwszy tegoroczny, w całości elektroniczny. Po prostu najlepszy. Autorzy poczuli nowy wiatr unoszący stare skrzydła. Jest nowa jakość, jest z czego się cieszyć. W dodatku cały numer dostępny jest bezpłatnie na stronie www.warto.cme.org.pl. Straci ten, kto nie zajrzy.


Pierwsze nowe wirtualne

Tematem przewodnim pierwszego w tym roku numeru jest czas. Jak zwykle na ten sam temat wypowiadają się autorzy przeróżnych profesji. Lekarz medycyny Adrian Kotas pisze o tzw. złotej godzinie w ratownictwie medycznym na przykładzie biblijnej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Z tym, że wszystko na świecie ma swój czas, mierzy się Przemek Hewelt, menedżer. O sezonie na więzi w „Warto” pisze z kolei psycholog i mama Lucyna Bujok.

 

W najnowszym „Warto” nie zabrakło tematów ważnych, filozoficznych i osobistych odpowiedzi na zagadnienia nurtujące ludzkość od wieków, czego wyrazem jest chociażby wiersz Anny Swanson pt. Czas napisany dla Kanta. Czas końca relacji i życia opisuje w swoim tekście fizjoterapeutka Danuta Mendroch, pisząc z niezwykle osobistej perspektywy:

 

„Rozejrzę się też uważniej dokoła, żeby pielęgnować i dbać o to, co ważne. Żeby zdążyć, zanim czas się skończy”.

 

O tym, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia oraz o perspektywie wieczności znajdziecie w artykule nauczycielki Marii Czudek:

 

„Sekundy, minuty, godziny są znanymi nam miernikami czasu, miernikami niezmiennymi. Dodatkowo porządkujemy sobie czas, dzieląc go na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Poprzednie zdanie pisane jest już dla mnie przeszłością, chociaż... czas po prostujest.

 

W sposób naturalny czas kojarzy mi się z Bogiem, który nazwał siebie JESTEM. On jest w każdym znanym nam wymiarze czasu równocześnie i dlatego wszystko wie, nie tylko o nas, ale o całej historii.

 

Wszystkie określenia dotyczące czasu są dla nas ważne, kiedy żyjemy na Ziemi. Dzięki nim możemy opowiedzieć o różnych wydarzeniach, które mają miejsce w naszym życiu, możemy podać początek czegoś, trwanie i koniec. To pomaga też uzmysłowić sobie zmianę, tę w jakości naszego życia, rozumienia świata, zmianę prowadzącą nas dalej, lepiej, mądrzej albo wręcz odwrotnie – zmniejszać nasze możliwości.

 

W wieczności takie odniesienia nie będą nam potrzebne – tam będziemy”.

 

Do poczytania jako deser, niczym wisienka na torcie naprawdę dobrego numeru, absolutna premiera – wstęp do nowego cyklu pisarza Rafała Kosowskiego. Nie zacytuję nawet fragmentu, zajrzyjcie koniecznie na www.warto.cme.org.pl. Znajdźcie czas.

 

Joanna Rączkowiak