english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Piętnasty zjazd przewodników

Pstrążna koło Kudowy-Zdroju

15.10.2013

Tegoroczne spotkanie przewodników i krajoznawców ewangelików odbyło się w dniach 27 – 29 września w Pstrążnej koło Kudowy Zdroju. Było to już 15 spotkanie, ale pierwsze na terenie parafii Kościoła Ewangelicko-Refomowanego.


Piętnasty zjazd przewodników

W spotkaniu uczestniczyło 33 przewodników i krajoznawców, którzy przyjechali z: Cieszyna, Drogomyśla, Dzierżoniowa, Gdańska, Goleszowa, Jasienicy, Katowic, Kielc, Kudowy Zdroju, Łodzi, Opola, Prószkowa k/Opola, Radlina, Rybnika, Szczecina, Ustronia, Wisły, Wrocławia i Zebrzydowic.

 

Program zjazdu opracował i realizował  Komitet Organizacyjny w skład, którego wchodzili:

  • prof. Krzysztof Mazurski – parafia EA Wrocław,
  • dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek i Marek Bartek – parafia ER w Łodzi, zbór we Wrocławiu,
  • ks. Michał Jabłoński – proboszcz parafii ER w Warszawie, wieloletni duszpasterz parafii ER w Pstrążnej,
  • ks. Krzysztof Piotr Góral – proboszcz parafii ER w Kleszczowie, obecny administrator parafii ER w Pstrążnej,
  • Grażyna Biernat – parafia EA w Świdnicy,
  • Daria Stolarska – parafia EA we Wrocławiu,
  • Andrzej Talarek – Prezes Koła Przewodników Sudeckich w Kłodzku,
  • Paweł Pawlik – kierownik schroniska „Kalwinka” w Pstrążnej.

 

W piątkowe popołudnie zwiedziliśmy ciekawą ruchomą szopkę, kaplicę czaszek w Czermnej, a w Kudowie Zdroju park zdrojowy, kaplicę ewangelicką, oraz Muzeum Zabawek, potem w górach Stołowych Błędne Skały. Po spacerze po labiryncie Błędnych Skał część uczestników przeszła piechotą do schroniska „Kalwinka”, a pozostała reszta autokarem dotarła  do Pstrążnej.

 

W sobotę zwiedziliśmy ciekawe miejsca w Republice Czeskiej. Autokarem przez Kudowę Zdrój, Zieleniec dojechaliśmy do miejscowości Neratov na pogórzu orlickim. Zwiedziliśmy  katolicki kościół pielgrzymkowy. Po zniszczeniach wojennych został niedawno odbudowany. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest konstrukcja dachu polegająca na tym, że w niektórych fragmentach jest on szklany. W grudniu w czasie świąt Bożego Narodzenia słońce świeci nad ołtarzem. Jest to jedyna tego typu konstrukcja dachowa w Europie. Kolejną zwiedzaną miejscowością był Kunvald uważany za kolebkę Jednoty Braterskiej. To tu w 1457 roku radykalni husyci (taboryci) wyrzekając się przemocy  założyli jeden z pierwszych zborów swojego kościoła – Jednoty Braterskiej. Jako znak wyrzeczenia się przemocy posadzili różę bez kolców. W domku „Na Sboru” mieści się kaplica i ekspozycja muzealna. Po zaprezentowanym filmie i zwiedzeniu ekspozycji muzealnej uczestniczyliśmy w nabożeństwie Słowa Bożego odprawionym przez ks. Michała Jabłońskiego. W Kunvadzie zwiedziliśmy także Dolinę Modlitewną oraz Braterską Lipę - miejsca, gdzie w czasach prześladowań religijnych  odprawiane były nabożeństwa. W miejscowości tej jest również pomnik Jana Amosa Komeńskiego. Dalej trasa naszej wycieczki prowadziła do Opočna gdzie zwiedziliśmy mieszczące się w zamku jedno z najcenniejszych muzeów w Republice Czeskiej. Muzeum to posiada między innymi bardzo ciekawe prawie z całego świata trofea myśliwskie, bogatą kolekcję broni z różnych okresów historycznych.

 

Wieczorem w skansenie budownictwa ludowego w Pstrążnej odbył się wieczór integracyjny, w czasie którego zadecydowano, że przyszłoroczne 16. spotkanie przewodników ewangelików odbędzie się w dniach 26 – 28 września 2014 r. w Wiśle.

 

W niedzielę przed południem uczestniczyliśmy w nabożeństwie ewangelicko-reformowanym ze spowiedzią i Komunią Świętą w kościele w Pstrążnej. Nabożeństwo odprawił ks. Michał Jabłoński. Po nabożeństwie był jeszcze obiad na łowisku w smażalni pstrągów w Pstrążnej. Do zobaczenia za rok w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim.

 

Tekst i fotografie: Michał Pilch