english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

PO PROSTU pełne nowości

Luterańskie studio radiowe pracuje pełną parą

07.05.2014

Program radiowy PO PROSTU jest pełen nowości. Pojawił się nowy cykl gwarowy, nowy cykl autorek kobiecych, ale także opowiadania o bohaterach Starego Testamentu i powieść „Mocniejsza niż śmierć”.


PO PROSTU pełne nowości

Powieść Lidii Czyż „Mocniejsza niż śmierć”, wydana przez Wydawnictwo WARTO w ubiegłym roku, doczekała się już wydań w językach niemieckim i czeskim, a na rynku polskim cieszy się nadal powodzeniem. W programie PO PROSTU można słuchać jej w interpretacji młodego adepta sztuki aktorskiej – Macieja Cymorka, w każdy piątek, sobotę i niedzielę. (Można także w formie audiobooka zakupić ją w księgarni "Warto".)

Zupełnie inne historie znajdują się we wspomnieniach Bronisławy Uher, które emitowane są jako cykl "Jak to downij w Cieszynie bywało" w każdy czwartek. Bronisława Uher ( z domu Krzemień) w dniu wybuchu II wojny światowej miała 15 lat. Pamięta bardzo wiele wydarzeń z okresu międzywojennego, a nawet sprzed I wojny światowej, bo od dzieciństwa lubiła wsłuchiwać się w opowieści rodziców i ich przyjaciół.
 
– Panią Bronisławę poznałem przed 12 laty. Przez kilka lat żył jeszcze jej mąż, Tadeusz. W mojej pamięci zapisał się obraz szczęśliwego, zakochanego w sobie małżeństwa, cieszącego się spokojnym, pogodnym życiem w urokliwym domku przy ulicy Słonecznej, otoczonym ogrodem pełnym starych drzew, rozłożystych krzewów i różnobarwnych kwiatów. Tak wtedy, jak i dzisiaj, ptaki, koty i jeże – których tu pełno - mogą liczyć na dokarmianie zimą, a wiosną… na wizyty, rozmowy. Mam wrażenie, że pani Bronisława nie jest samotna. Nieraz podkreśla, że gości aniołów. Ktoś zrobi jej zakupy, skosi trawę, narąbie drewna, naprawi cieknący kran. We wszystkim dostrzega Bożą rękę, Bożą pomoc. – opowiada inicjator cyklu, redaktor Marek Cieślar.
 
Bronisława Uher posługuje się pięknym, literackim językiem polskim, ale wspomnienia o ludziach, których poznała i pokochała przed laty, przekazuje cieszyńską gwarą, bo – jak podkreśla – wszyscy oni gwarą cieszyńską mówili na co dzień. Jej opowieści czyta na antenie również cieszynianka - Zofia Wojtas.
 
Również kobiety tworzą kolejny nowy cykl w PO PROSTU zatytułowany „Historie kobiet”. To wybrane felietony, opowiadania i spisane refleksje kobiet – autorek czasopisma „Warto”. W każdą środę odbywa się prezentacja jednego z tekstów, które ze względu na wiek Autorek i doświadczenie życiowe, przyporządkowano jednemu z trzech cykli: „Idę własną drogą” (młode kobiety piszą o dorosłości, w którą wkraczają, o doświadczaniu siebie, poznawaniu swoich bliskich; o ważnych dla nich osobach, które je ukształtowały); „Spaceruję z wózkiem” (kobiety wypowiadają się o macierzyństwie, o relacji z dzieckiem, partnerem, teściową, o swoich emocjach na początku wspólnej drogi, o swoim pokoleniu, o doświadczeniu pomocy Boga) oraz „Już rozumiem” (panie w wieku dojrzałym wspominają dzieciństwo, podsumowują swoje życie, dostrzegając w nim zarówno to, co same otrzymały, jak i to, co umiały dać innym. Mówią o zmianach w ich światopoglądzie i o tych widocznych na twarzy...)
 
– Mężczyźni będą mieli okazję lepiej poznać swoje partnerki, córki, matki, a może nawet przejrzą się w tekstach swoich kobiet jak w lustrze. Z pewnością dowiedzą się o kobietach więcej, a one z pewnością powiedzą pewne rzeczy... śmielej ­– mówi Joanna Rączkowiak, redaktorka Wydawnictwa WARTO, która uczestniczyła w wyborze tekstów przeznaczonych do cyklu.
 
W każdy poniedziałek i wtorek w PO PROSTU nadawane są także kolejne odcinki „Historii Pana Boga”, w której Marek Cieślar przybliża bohaterów Starego Testamentu. To opowiadania o życiu tak znanych postaci biblijnych jak Samuel, Dawid, Salomon, Hiskiasz oraz o dziejach narodu wybranego od czasu sędziów, poprzez najbardziej chwalebne i najtrudniejsze lata królestwa Izraela i królestwa Judy, dni chwały i klęski, aż do całkowitego upadku i niewoli.  W tle rozgrywają się dramaty osobiste, małżeńskie, rodzinne, nie brak tu opisu przeżyć kobiet, które odegrały ważną rolę w historii Izraela, takich jak Anna, Batszeba, Abigail.  Cykl obejmuje sześć ksiąg historycznych Starego Testamentu: dwie Księgi Samuela, dwie Księgi Królewskie i dwie Księgi Kronik. Jest kontynuacją „Poezji Pana Boga” (audycji opartych na księgach poetyckich i dydaktycznych Biblii) oraz „Zapowiedzi Pana Boga”, które przybliżały księgi prorockie.

Program PO PROSTU Centrum Misji i Ewangelizacji istnieje już 11 lat. Jest codzienne – na antenie Radia CCM i w Internecie w godz. 21.00-21.30. Zapraszamy!

Działalność radia ma charakter niedochodowy. Koszty wykupienia czasu antenowego w Radiu CCM pokrywa Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gliwicach - partner projektu, koszty produkcji programu ponoszą  – gliwicka parafia i Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Nagrania realizowane są w studiu parafialnym w Gliwicach i w studiu CME w Dzięgielowie.