english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Podejmij wyzwanie

Fairtrade Challange 2017

09.05.2017

W październiku 2016 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął deklarację dotyczącą zaangażowania się w promocję idei Sprawiedliwego Handlu w ramach ogólnopolskiej kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W akcję włączyły się także niektóre parafie ewangelickie.


Podejmij wyzwanie

Dzisiaj zachęcamy do wzięcia udziału w akcji promującej Sprawiedliwy Handel (Fairtrade), która nazywa się Fairtrade challange. Można z jej pomocą propagować ideę Sprawiedliwego Handlu i opowiedzieć o niej innym.

Idea jest prosta!

KUP

Kup dowolny produkt ze znakiem Fairtrade w sklepie, kawiarni lub przez internet.

ZRÓB ZDJĘCIE

Chwyć za telefon i zrób sobie zdjęcie z kupionym produktem.

POKAŻ SIĘ

Wstaw zdjęcie na Instagram, Facebook lub Twitter i pokaż innym, że jesteś fair! Użyj hashtagów:

  • #jestemfair
  • #fairtradechallenge
  • #fairtradereporter

i dodaj

  • @fairtradepolska

konkurs

 

Tegorocznej polskiej edycji World Fairtrade Challenge towarzyszy minikonkurs fotograficzny. Spośród wszystkich zdjęć opatrzonych hashtagami #jestemfair i #fairtradechallenge oraz wzmianką @fairtradepolska jury wybierze 5 najciekawszych. Ich autorzy otrzymają zestaw produktów Fairtrade.
 

Zdjęcia publikowane w serwisie Facebook, które mają wziąć udział w konkursie, należy zamieścić w komentarzu do posta konkursowego na stronie Sprawiedliwy Handel – Fairtrade Polska. Zdjęcia publikowane na Twitterze i Instagramie wystarczy opublikować na swoich tablicach. Nie zapomnijcie o dodaniu #fairtradechallenge, #jestemfair i @fairtradepolska!
 

Konkurs trwa od 8 do 31 maja; do konkursu zakwalifikowane zostaną zdjęcia publikowane od 1 maja. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się tutaj.
 

Przypominamy:
 

Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to oddolny, międzynarodowy ruch społeczny dążący do poprawy warunków życia i gospodarowania drobnych producentów żywności i rękodzieła z krajów globalnego Południa. Dzięki niemu ubodzy mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Oceanii mogą pracować w godnych warunkach i budować uczciwe stosunki handlowe z bogatszą częścią świata. Ruch ten tworzony jest przez organizacje pozarządowe, działaczy, wolontariuszy oraz firmy, przy udziale konsumentów. Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, konsumenci mogą wywierać realny wpływ na poprawę warunków zycia najbiedniejszych społeczności.
 

Sprawiedliwy Handel jest więc formą pomocy rozwojowej, odpowiedzią na porażkę współczesnych rozwiązań gospodarczych w zakresie zapewnienia ludziom w najbiedniejszych krajach świata godziwych środków utrzymania i możliwości rozwoju. Idea Fair Trade polega jednak nie tylko na wymianie handlowej. Ukazuje, że większa sprawiedliwość w handlu światowym jest możliwa. Podkreśla potrzebę zmian w regułach i praktyce handlu konwencjonalnego oraz pokazuje, jak odnoszący sukcesy biznes może stawiać ludzi na pierwszym miejscu.
 

Produktem Sprawiedliwego Handlu jest każdy produkt dostarczany przez certyfikowane Organizacje Sprawiedliwego Handlu (członkowie World Fair Trade Organization) lub oznaczony certyfikatem potwierdzającym, że wytwórca  wypełnia przy produkcji konkretnego produktu standardy Sprawiedliwego Handlu weryfikowane przez w ramach systemów certyfikacji Fairtrade, Naturland Fair i Ecocert Fair Trade, Fair for Life. (www.fairtrade.org.pl)