english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Podziel serce, pomnóż miłość

Wigilijne dzieło pomocy dzieciom

04.12.2012

Rozpoczęto ekumeniczną akcję dystrybucji świec wigilijnych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, organizowanego co roku, w okresie Adwentu, wspólnie przez ewangelicką Diakonię, katolicki Caritas oraz prawosławny Eleos.


Podziel serce, pomnóż miłość

W sobotę, 1 grudnia w prawosławnej katedrze metropolitalnej Św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja akcji połączona z koncertem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich. Wysłuchano pieśni sakralnych trzech tradycji chrześcijańskich. Utwory przeplatane były tekstami Janusza Korczaka. Tegoroczne hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom brzmi „Podziel serce – pomnóż miłość”.
 
W inauguracji wzięli udział zwierzchnicy Kościołów: ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec i prawosławnego metropolita Sawa, bp senior Zdzisław Tranda z Kościoła Reformowanego, bp Ryszard Bogusz - prezes Diakonii Polskiej oraz nuncjusz apostolski Kościoła rzymskokatolickiego Celestino Migliore. Słowa pozdrowień do zebranych skierowali dyrektorzy trzech organizacji charytatywnych: Caritasu, Diakonii i Eleosu. 
 
Wanda Falk, dyrektor ewangelickiej Diakonii podkreśliła, że coraz więcej osób kupuje świece wigilijne, a dzięki temu udaje się pomoc coraz większej liczbie dzieci. Zaapelowała o kupowanie świec, które są symbolem dobra światła i nadziei, i wyrazem inwestowania w rozwój najmłodszych.
 
Szef Caritas Polska ks. Marian Subocz podkreśla, że jest to wyzwane, któremu nie tak trudno sprostać, a potrzeby są ogromne, bo przybywa rodzin skrajnie ubogich, gdzie nie wystarcza na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.
 
Do dzielenia się dobrem zachęca także ojciec Doroteusz Sawicki - dyrektor prawosławnej Eleos. Podkreśla, że miłość dla drugiego człowieka oznacza zdolność dzielenie się z nim. Będziemy coraz bardziej do Boga podobni, jeżeli będziemy swoją miłość przelewać na innych - powiedział prawosławny duchowny.
 
Dochód ze sprzedaży świec wigilijnych zostanie przeznaczony na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Diakonia Kościoła rozprowadzi ponad 13 tys. świec.
 
Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka.
 

BIK

zdjęcia: Michał Karski
Szczegóły: www.diakonia.org.pl