english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pokój z widokiem

O Pokoju, kościele księżnej Zofii...

23.09.2014

Ewangelicki Kościół Księżnej Zofii w Pokoju od lat uznawany jest za najcenniejszy zabytek gminy Pokój i wraz z całą ewangelicką historią powstania miejscowości, stanowi chlubę nie tylko dla luteran, ale wszystkich mieszkańców i władz gminy Pokój.


Pokój z widokiem

Ostatnio jednak walory historyczne i przyrodnicze enklawy Württembergów dostrzegł również wojewoda opolski - Ryszard Wilczyński, który rozpoczął starania o wpisanie Pokoju, wraz z kościołem ewangelickim, na listę pomników historii. Status pomnika historii jest prestiżowym, najwyższym wyróżnieniem, nadawanym przez prezydenta Polski.
 

W związku z podejmowanymi działaniami, 19 września 2014 r. odbyło się spotkanie wszystkich zainteresowanych stron, którego celem były oględziny i rozmowy na temat przyszłości Pokoju. Spotkanie rozpoczęło się w kościele ewangelickim, a wzięli w nim udział m. in.: ks. Eneasz Kowalski - proboszcz administrator parafii w Pokoju, wojewoda opolski - Ryszard Wilczyński, konsul Niemiec - Sabine Haake, wójt gminy Pokój - Barbara Zając, dyrektor Stobrawskiego Parku Krajobrazowego - Ireneusz Hebda, wojewódzki konserwator zabytków - Iwona Solisz oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Heimatkreis Carlsruhe (byłych mieszakańców Pokoju) - Manfred Rossa. Przybyli goście oprócz kościoła odwiedzili również cmentarz ewangelicki, który także należy do cennych zabytków na terenie gminy oraz obejrzeli zbiory archiwalne parafii.
 

O Pokoju powstał również film pt. "Pokój z widokiem", mający na celu promocję miejscowości, którego jednym z głównych obiektów był właśnie kościół ewangelicki. Podczas tego spotkania odbyła się jego prapremiera. Widzowie natomiast będą mogli zobaczyć go w TVP Opole już w sobotę - 27.09.2014 r. o godz. 19:45, a w późniejszym czasie także na naszym profilu na facebooku.

 

Patrz: http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/roznosci/pokoj-stawia-na-turystyke/16908572/pokoj-stawia-na-turystyke/16908645