english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pokojowa Nagroda Nobla dla dr. Mukwege

Światowa Federacja Luterańska gratuluje lekarzowi

05.10.2018

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) pogratulowała lekarzowi dr Denisowi Mukwege, który wraz z działaczką praw człowieka Nadią Murad otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla 2018. 


Pokojowa Nagroda Nobla dla dr. Mukwege

W liście do doktora Mukwege, Prezydent ŚFL bp Panti Filibus Musa i Sekretarz Generalny ŚFL ks. Martin Junge przekazali gratulacje z okazji otrzymania nagrody i podkreślili, że jest to uznanie wysiłków dr. Mukwege zmierzające do położenia kresu przemocy seksualnej.  


Pokojowa Nagroda Nobla w roku 2018 została przyznana dr. Denisowi Mukwege i Nadii Murad „za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych”. 


"Oboje laureaci mocno przyczynili się to zwrócenia uwagi i zwalczania wojennych zbrodni. Mukwege poświęcił życie w obronie ofiar. Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec niej i innych. Każde z nich we własny sposób pomogło naświetlić problem wojennej przemocy seksualnej" - czytamy w komunikacie Komitetu Noblowskiego.


O pracy dr Mukwege usłyszeli uczestnicy Dwunastego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w Windhuk (Namibia), gdzie wygłosił główny wykład związany z tematem „Wyzwoleni przez Bożą łaskę”. Opowiadając o swoich działaniach przeciwko przemocy uwarunkowanej płcią powiedział luteranom z całego świata:


"Teologia luterańska, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsce kobiet w społeczeństwie, jest przesłaniem nadziei dla wszystkich kobiet na świecie, które są ofiarami przemocy, zarówno moralnej, fizycznej, jak i seksualnej”.

 


W swoim wykładzie powiedział również, że kobiety, z którymi pracował są bohaterkami i inspiracją dla innych. Wezwał Kościoły, by wsparły

 

„słabych, zranionych, uchodźców i kobiety cierpiące z powodu dyskryminacji. Jeśli jesteśmy Chrystusowi, to musimy mówić, musimy zdecydowanie potępiać zło”.Dr Denis Mukwege jest kongijskim ginekologiem i działaczem społecznym,  dyrektorem medycznym Szpitala Panzi w Bukavu we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Jako ginekolog specjalizuje się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych, które rozpowszechniły się w czasie II wojny domowej w Kongu. Jest laureatem m.in. przyznanej mu w 2008 Nagrody Praw Człowieka ONZ. W grudniu 2013 został laureatem Right Livelihood Award, przyznanej mu „za pełną odwagi pracę na rzecz kobiet, które doświadczyły wojennej przemocy seksualnej i za odważne mówienie o głębokich przyczynach tej przemocy”. 21 października 2014 został uhonorowany Nagrodą Sacharowa.


zdjęcie: ŚFL / Albin Hillert