english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Polki chcą pomóc Burkinkom

Sekretna Misja Kobiet zakończyła zbiórkę bielizny

27.05.2015

Od 8 marca do 26 maja trwała w Polsce kampania społeczna pod nazwą Sekretna Misja Kobiet na rzecz mieszkanek Burkina Faso, jednego z najbiedniejszych krajów w Afryce, której towarzyszyło hasło „Łączy nas więcej niż myślisz”.


Polki chcą pomóc Burkinkom

Punktem wyjścia do zorganizowania kampanii była prośba Burkinek z gminy Pobe Mengao, skierowana do jednej z wolontariuszek Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (CME), organizatora tej niecodziennej kampanii, o bieliznę. W Burkina Faso bielizna jest trudno dostępna (jedynie w dużych miastach i słabej jakości), a przede wszystkim poza zasięgiem finansowym tamtejszych kobiet.
 
W Dzięgielowie powstał pomysł na kampanię i dzięki koleżeńskim i zawodowym kontaktom powstała sieć koordynatorek w całej Polsce, a także poza granicami kraju: w Londynie, Czechach i Kanadzie, skąd zgłosiły się do CME Polki od lat tam mieszkające. 
 
Sekretna Misja Kobiet polegała na kupnie nowego kompletu bielizny z naturalnej tkaniny, zachęceniu do tego samego bliskiej kobiety oraz dostarczeniu bielizny do jednego z 34 miejsc.
 
Polki z różnych miejscowości i środowisk zareagowały entuzjastycznie.
 
W Gliwicach gorąca dyskusja pań o zakupie bielizny przed stoiskiem z tym asortymentem spowodowała, że do akcji spontanicznie przyłączyła się sama właścicielka stoiska.
 
– Przysłuchując się rozmowie, bez słowa zdjęła z regału cztery komplety, zapakowała i poprosiła o przekazanie na akcję. Niech Pan Bóg wynagrodzi każde tak szczodre serce! - opowiada gliwicka koordynatorka Sekretnej Misji Kobiet, Joanna Wójcik.
 
– Osoby, które włączyły się do Sekretnej, bardzo sobie chwlą pomysł. Panowie natomiast mówią, że od czasu jak panie usłyszały o akcji, to w ich domach mówi się tylko o zbiórce bielizny - kwituje z humorem Anita Borkowska, koordynatorka z Giżycka.
Pwt 15,11 "Gdyż nie braknie ubogich na tej ziemi, i dlatego nakazuję ci: W ziemi swojej otwieraj szczodrze swoją rękę przed swoim bratem, przed nędzarzem i biedakiem."
 
Akcją mocno zainteresowały się media. Ten prosty pomysł na pomoc kobietom afrykańskim przyniósł nadspodziewane efekty. Koordynatorkom, uczestniczkom kampanii i obserwatorkom oprócz konkretnej propozycji pomocy spodobał się także solidarnościowy wymiar kampanii.
 
– Sekret powodzenia tego przedsięwzięcia czerpie siłę z solidarności kobiet. Także duchowej. Mimo różnic kulturowych i odległości – podsumowała Lidia Tarczyńska z TVP Katowice.
 
Tradycyjnie kobiety w Burkina Faso odpowiedzialne są za utrzymanie rodziny. To one pracują w polu przy pomocy prostych narzędzi, noszą wodę kilkanaście kilometrów dziennie, zajmują się domem i opiekują dziećmi. Mimo iż kulturowo są całkowicie zależne od mężczyzn, powołały pierwsze stowarzyszenie kobiece o nazwie „Dofre Hansi” z przekonaniem, że razem mogą więcej.
 
Mężczyźni również włączyli się do akcji, m.in. finansowo wspierając wysyłkę paczek z bielizną, która planowana jest w najbliższych miesiącach.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by Burkinki mogły poczuć się bardziej kobieco i doświadczyć, że ktoś interesuje się ich losem.
 
***
 
Sekretna Misja Kobiet była kampanią Centrum Misji i Ewangelizacji jako organizacji non-profit w ramach projektu „Pomoc dla Afryki”, której jedynym celem jest korzyść społeczna. 
 
Więcej informacji: www.sekretna.cme.org.pl.