english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Akcja ogólnopolska i codzienna praca

15.02.2016

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, a osobom pokrzywdzonym ułatwić dostęp do profesjonalnej pomocy. Akcja wiążę się z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym 22 lutego. W Polsce jest to Dzień Ofiar Przestępstw.


Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Centrum Misji i Ewangelizacji trzeci rok realizuje projekt, dzięki któremu działa Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gliwicach oraz jego filie (Katowice, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Ruda Śląska, Racibórz) i punkty (Zbrosławice, Tworóg, Świętochłowice, Dzięgielów, Radzionków). Dzięki temu osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą liczyć na różne formy pomocy począwszy od tej, której potrafi udzielić osoba pierwszego kontaktu, prawnik i psycholog, a skończywszy na pomocy materialnej.

 

Zakres udzielanej pomocy jest uzależniony od przepisów i może dotyczyć, na przykład kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw w zakresie, w którym lek nie podlegałby refundacji lub w części, w której nie jest refundowany, wyrobów medycznych, w tym materiałów opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, w zakresie niezbędnym w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw. Pomocą może być także dostosowanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa. Inną udzielaną formą wsparcia jest organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów oraz pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią lub pomocą psychologiczną. Ze szczegółową listą form pomocy można zapoznać się TUTAJ.

 

Uprawnienia, które przysługują pokrzywdzonemu mogą być świadczone nie tylko w trakcie procesu karnego, ale także po jego zakończeniu. Musimy także dobrze zrozumieć kogo prawo uznaje za pokrzywdzonego. Jak wyjaśnia „Informator pokrzywdzonego” (przygotowany przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Uniwersytetu Jagiellońskiego) abyś został uznany za pokrzywdzonego, zasadniczo musi zostać naruszone Twoje indywidualne, przysługujące tylko Tobie, chronione przez prawo dobro, takie jak: zdrowie, nietykalność cielesna, własność, cześć, dobre imię, wolność seksualna. Niemniej jednak musisz pamiętać, że nie jest konieczne, aby Twoje dobro zostało przez sprawcę naruszone. Wystarczy jeśli swoim zachowaniem sprowadził on dla niego zagrożenie – jest już to dostateczne do uznania Cię za pokrzywdzonego.

 

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, które w 2000 roku zainicjowało ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest także wykaz kategorii przestępstw, w którym znajdziemy dokładne definicje różnych rodzajów przestępstw, ale także porady, co robić jeśli staliśmy się ofiarą danego przestępstwa, a nawet pomocne wzory pism. Jeśli jednak zależy nam na kontakcie ze specjalistami, którzy pomogą nam w ocenie naszej sytuacji oraz wskażą, jak i gdzie szukać pomocy warto skorzystać z Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W województwie śląskim taki ośrodek jest jednostką lokalną Centrum Misji i Ewangelizacji i znajduje się w Gliwicach. Ma także sześć filii oraz pięć punktów zamiejscowych. Harmonogram ich pracy znajduje się TUTAJ.

 

Zachęcamy do korzystania z profesjonalnych usług tego Ośrodka. Specjalistów zainteresowanych pogłębianiem wiedzy zapraszamy na konferencję otwierającą tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, która odbędzie się 24 lutego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

 

Program konferencji znajduje się TUTAJ. Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji telefonicznie (518 135 318) lub mailowo (pokrzywdzeni@cme.org.pl).