english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poświęcenie Centrum Parafialnego w Bydgoszczy

Otwarto nowe Centrum Parafialne

10.05.2015

W niedzielę 10 maja 2015 roku, przy ewangelickim kościele Zbawiciela w Bydgoszczy zwierzchnik Kościoła poświęcił nowe Centrum Parafialne. Uroczystości towarzyszyli uczestnicy 29. Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.


Poświęcenie Centrum Parafialnego w Bydgoszczy

W czasie uroczystości,  bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła - w asyście bp. prof. Marcina Hintza i duchowieństwa Słowem Bożym i modlitwą dokonał aktu poświęcenia nowego Centrum Parafialnego bydgoskich ewangelików.  

W historycznym wydarzeniu uczestniczyli m. in.: wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes oraz wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Budynek Centrum Parafialnego zaprojektowano z myślą o uzupełnieniu funkcji czysto sakralnej pobliskiego kościoła, poszerzając ją o przestrzenie potrzebne do życia społeczności parafialnej. Parter plebanii jest miejscem ogólnodostępnym, otwartym na plac kościelny, wzbogacony o miejsca spotkań wiernych przy okazji różnych uroczystości.

Znajdują się tu takie pomieszczenia jak kaplica na 90 osób pełniąca również funkcję sali konferencyjnej, przestronny holl, sale katechetyczne i biuro parafialne. Na wyższych kondygnacjach oprócz mieszkania dla duchownego przewidziano pokoje gościnne. Nowy budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nim windę.

Dotychczasowa siedziba parafii mieści się w odległości ok. trzech kilometrów od kościoła Zbawiciela.

Po nabożeństwie, w którym Słowo Boże głosił bp Jerzy Samiec, odbył się koncert chórów parafialnych uczestniczących w 29. Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Wystąpiły chóry z Bydgoszczy, Kalisza, Koszalina, Piły, Poznania, Sopotu i Torunia. 

Ewangelicka Parafia w Bydgoszczy jest miejscem życia religijnego jak również spotkań młodzieżowych, kontaktów ekumenicznych, koncertów i uroczystości o zasięgu diecezjalnym. Obecnie - od 18 lat - proboszczem parafii jest ks. Marek Loskot.

Bydgoszcz jest znaczącym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, akademickim, wojskowym, administracyjnym i kulturalnym Polski. Dziś liczy około 400.000 mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem w północnej Polsce.

Na terenie miasta istnieje osiem kościołów ewangelickich użytkowanych obecnie przez Kościół rzymskokatolicki.

źródło: bik.luteranie.pl