english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pożar kościoła w Bytomiu Bobrku

Zniszczenia w drewnianym kościele

26.07.2014

23 lipca 2014 r. o godz. 19.20 został zaprószony ogień w drewnianym kościele ewangelickim w Bytomiu Bobrku, filiale Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Bytomiu Miechowicach.


Pożar kościoła w Bytomiu Bobrku

Pożar strawił część dachu, wieżę i pomieszczenia gospodarcze. Strażacy częściowo rozebrali już wieżę kościoła, zdjęli dwa krzyże (stalowy z wieży oraz drewniany z elewacji frontowej) oraz rozebrali ok. 60 m2 dachu, a także 50 m2 ściany frontowej i bocznej.  

 

Akcja ratownicza zakończyła się o 22.30. Dzięki szybkim i sprawnym działaniom nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałą część drewnianego kościoła.  

 

Wyposażenie kościoła przed kilkoma laty zostało ono zdeponowane w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, z którym od kilku lat parafia prowadzi rozmowy na temat przekazania tego kościoła na jego własność. W bieżącym roku kościół ma być formalnie przekazany nowemu właścicielowi.

 

Kościół został wybudowany w 1932 r. z drewnianych prefabrykatów i należał do pobliskiej huty. W tym kościele na nabożeństwach i modlitwach spotykali się hutnicy i górnicy wyznania ewangelickiego z dzielnic Bobrek i Karb.

 

Ks. Sebastian Mendrok

Zdjęcia:

Archiwum PSP Bytom

Archiwum Parafii w Bytomiu Miechowicach