english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pożegnanie wakacji

Dzieci w rolniczych klimatach parafii w Golasowicach

13.09.2014

W dzisiejszych czasach, kiedy nawet najmłodsze dzieci mają dostęp do nowoczesnych komputerowych technologii i bezbłędnie posługują się zaawansowaną elektroniką smartphonów i ipadów, z wielkim trudem przychodzi zorganizować dla nich imprezę, która mogłaby je zainteresować, nie mówiąc już porwać.


Pożegnanie wakacji

Z tymże problemem zetknęli się organizatorzy corocznego, diecezjalnego  Pożegnania wakacji”, które pod koniec sierpnia miało miejsce w parafii Golasowice. Zorganizować w atrakcyjny sposób kilka godzin ostatniej soboty wakacji okazało się nie lada wyzwaniem i sprowokowało burzę mózgów, której efektem stał się pomysł promujący ukazanie walorów życia wiejskiego w jego naturalnej formie oraz w bezpośrednim zetknięciu.

 

I tak, po uroczystym otwarciu w kościele przez ks. Marcina Makulę oraz dynamicznym rozśpiewaniu poprowadzonym przez golasowicki Chórek Nowego Przymierza, wszyscy uczestnicy wraz z rodzicami i księżmi, podzieleni wcześniej na grupy, rozeszli się do czekających na nich autobusów, aby udać się na spotkanie przygody.

 

Pierwsza grupa udała się do gospodarstwa państwa Zachrajów, w którym dzieci z bliska mogły obejrzeć hodowlę 15 tys. małych kurcząt i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na ten temat. Kolejne grupy pojechały do gospodarstwa państwa Karzełków hodującego krowy, gdzie można było spróbować świeżo wydojonego mleka (czy ktoś jeszcze zna ten smak?) oraz gospodarstwa państwa Machów hodującego świnie. Obawy gospodarzy, ze dzieci będą zniechęcone „naturalnymi” zapachami jakie panują w oborach i chlewach okazały się całkowicie daremne. Zaciekawienie było tak ogromne, że wszelkie niedogodności nie odstraszały zwiedzających a pytaniom nie było końca.

 

Grupy, które pozostały przy parafii zwiedzały piekarnię państwa Kowalskich, gdzie przy użyciu naturalnych składników i za pomocą tradycyjnych technologii wypieka się pyszny, chrupiący chleb lub brały udział w jeździe konnej i zabawach na świeżym powietrzu. I tak na zmianę.

 

Wszyscy, na powrót, spotkali się przed obiadem w kościele na wspólnym śpiewie, i aby wysłuchać słowa, które skierował do dzieci ks. biskup elekt Marian Niemiec. Pierwszoklasiści przed ołtarzem zostali pobłogosławieni przez biskupa. Na zakończenie uczestnicy zostali obdarowani na pamiątkę wspólnej wiejskiej przygody ciepłym, chrupiącym chlebem, który przez tych najgłodniejszych został natychmiast zjedzony.

 

Pobyt w Golasowicach okazał się dla wszystkich, nie tylko dzieci, ale dla rodziców i księży pasjonującą przygodą, a także ciekawą lekcją, z której wynikało np., że mleko nie pochodzi z kartonu, a od krowy...

 

Panu Bogu dziękujemy za błogosławieństwo i wspaniałą pogodę, bez której by się to wszystko nie udało, a gościnnym gospodarzom, że nie zawahali się podjąć tego wyzwania. Mamy nadzieje, że 250 dzieci, które odwiedziły w tym dniu naszą parafię wyjechało bogatsze o nowe doświadczenia, których nie zdobyłyby w wielkich miastach Diecezji Katowickiej.