english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poznać siebie, wysłuchać drugiego

Kursy duszpasterskie nie tylko dla duchownych

07.06.2014

Osoby, które chcą uzyskać kwalifikacje w zakresie duszpasterstwa, poradnictwa i komunikacji interpersonalnej mogą skorzystać z kursów organizowanych w Dzięgielowie i Węgrowie.


Poznać siebie, wysłuchać drugiego

Osoby, które chcą uzyskać kwalifikacje w zakresie duszpasterstwa, poradnictwa i komunikacji interpersonalnej mogą skorzystać z kursów organizowanych w Dzięgielowie i Węgrowie.

– Zmieniła się moja relacja z mężem, mam wiele przemyśleń na temat relacji z dorosłymi córkami – mówi Anna, jedna z uczestniczek kursu.


Kursy prowadzone są na dwóch poziomach: podstawowym i dla zaawansowanych. Spełniają standardy Towarzystwa Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce.

 

Nie tylko dla duchownych

– Duszpasterstwo, poradnictwo psychologiczno-pastoralne, które proponujemy jest skierowane zarówno do osób duchownych, jak i świeckich - wszystkich, którzy chcą podejmować działania na rzecz drugiego człowieka. Chcą być dla innych wsparciem w różnych przeżyciach i doświadczeniach życiowych. Uczymy się i reprezentujemy duszpasterstwo, które realizuje się na dwóch płaszczyznach: osobistej relacji i duchowej – wyjaśnia Bożena Giemza, współprowadząca kurs na poziomie podstawowym.

Kursy duszpasterskie w Dzięgielowie i Węgrowie są wzorowane na kursach przygotowujących do pracy i służby duszpasterskiej i poradniczej, które organizowane są w Niemczach i USA. Są przeznaczone nie tylko dla duchownych, ale świeckich pracowników i wolontariuszy parafii oraz innych jednostek organizacyjnych Kościołów chrześcijańskich.
 

 

Najpierw zrozumieć siebie

– Kurs dostarczył mi wiele narzędzi i okazji do tego, żeby spojrzeć na siebie, na to, kim jestem. Myślę jednak, że jeszcze długa droga przede mną, a kurs był jednym z etapów dojrzewania, budowania swojej wewnętrznej tożsamości - tego, kim jestem, jak się sam ze sobą czuję, jaki jestem na zewnątrz, jak inni mnie postrzegają – mówi Ireneusz, jeden z uczestników kursu.

Kurs odbywa się w grupach 5 do 10-osobowych, obejmuje 144 godzin zajęć po 45 min., dodatkowo potrzebna jest praca własna poza kursem. Wszystkie zajęcia prowadzone są w grupie w formie warsztatowej a nie wykładowej. W trakcie kursu pracuje się m.in. nad własną biografią czy protokołami rozmów duszpasterskich.

– Nie czuję już konieczności rozwiązywania każdego problemu, z którym ktoś się do mnie zwróci. Kiedyś tak było i bardzo mnie to męczyło, a teraz potrafię po prostu z kimś być i posłuchać, porozmawiać. Nie mam już takiego nakazu wewnętrznego, żeby natychmiast coś z tym zrobić, rozwiązać problem za kogoś. To chyba największa zmiana – twierdzi Anna.

 

Rozwijać społeczność

Helmut Weiss jest duchownym, który od ponad 30 lat zajmuje się duszpasterstwem i szkoleniem duszpasterzy. Prowadzi także kursy duszpasterskie w Dzięgielowie. Zagadnienie duszpasterstwa wiąże z pojmowaniem parafii, jako społeczności ludzi.

– Sam ksiądz nie da rady pod kątem duszpasterskim zaspokoić potrzeb wszystkich parafian. Potrzebni są świeccy współpracownicy, którzy tym duszpasterstwem będą się zajmowali i w ten sposób będą tworzyli wspólnotę. To niesłychanie ważne, żeby społeczności parafialne tworzyły troszczące się o siebie wzajemnie wspólnoty. Tylko wtedy można tworzyć dobrą jakościowo społeczność, kiedy będziemy się wzajemnie o siebie troszczyć, także poprzez udzielanie sobie duszpasterskiej pomocy. Duszpasterstwo jest bardzo dobrym środkiem do osiągania tego celu – opowiada Helmut Weiss.

Program obejmuje sześć 4-dniowych zjazdów. Centrum Misji i Ewangelizacji gorąco zachęca do udziału w kursach.

– Przede wszystkim ważne jest zainteresowanie tą dziedziną, predyspozycje komunikacyjne oraz praktyka duszpasterska - prowadzenie rozmów duszpasterskich. Na kursie mile widziane są osoby, które także chciałyby zacząć kształcić się w tym kierunku i zdobyć niezbędne umiejętności do służby duszpasterskiej – dodaje Bożena Giemza.

Więcej informacji o kursie oraz prowadzących można przeczytać TU.