english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pozostańmy zjednoczeni

Kościoły europejskie wobec COVID-19.

28.05.2020

Kościoły wzywają do zaangażowania na rzecz wspólnych europejskich wartości podczas trwania COVID-19.


Pozostańmy zjednoczeni

Ponieważ pandemia COVID-19 nadal dotyka Europę i świat, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (KKE) i Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) wystosowali wspólnyapel, podkreślając znaczenie jedności, wzywając wszystkie Kościoły, wspólnoty i przywódców politycznych do okazania "zaangażowania w wartości europejskie".

Wspólne oświadczenie zatytułowane "Pozostańmy zjednoczeni", wydane 2 kwietnia 2020 r., wzywa do pokazania "wspólnego zaangażowania na rzecz europejskich wartości, jakimi są solidarność i jedność", zachęcając decydentów politycznych do ustanowienia "środków łagodzących wstrząsy społeczne, gospodarcze i finansowe".

Przewodniczący COMECE Kard. Jean-Claude Hollerich SJ i przewodniczący KKE ks. Christian Krieger wyrażają głęboką wdzięczność tym, "którzy służą swoim bliźnim z empatią i ciepłem" i z zadowoleniem przyjmują "indywidualne i zbiorowe inicjatywy, które są okazją do odkrywania nowych form solidarności".

W oświadczeniu przyznano, że pandemia COVID-19 i jej tragiczne skutki uderzyły z wielką siłą w Europę i cały świat. "Wystawiając na próbę każdą osobę, rodzinę i społeczność, obecny kryzys ujawnił słabości i pozorną pewność naszej polityki, ekonomii i społeczeństw", czytamy w oświadczeniu.

"Zamiast ulegać strachowi i nacjonalizmowi", mówią, że nadszedł czas, aby wzmocnić międzynarodową współpracę i pomoc humanitarną w celu wsparcia słabszych systemów opieki zdrowotnej i regionów w potrzebie.

Obaj przewodniczący chwalą "liczne działania polityczne" prowadzone przez UE i jej państwa członkowskie, zachęcając przywódców politycznych do działania w sposób "zdeterminowany, przejrzysty, empatyczny i demokratyczny", jednocześnie walcząc z wirusem.

Refleksje nt. COVID19 wydały również grupy tematyczne KKE:

- ds. edukacji, demokracji i różnorodności

ds. praw człowieka

Karta Ekumeniczna