english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Proboszcz, maratończyk, poeta

Pierwszy tomik poezji Wydawnictwa Warto

28.12.2014

Ksiądz, duszpasterz, mąż, ojciec, wykładowca i maratończyk – to nie wiele różnych postaci, ale tylko niektóre z ról, które w swym bogatym życiu pełni Sławomir Sikora. Dodajmy jeszcze: poeta, bo ks. Sławek wydał właśnie swój tomik wierszy zatytułowany Myśli w biegu.


Proboszcz, maratończyk, poeta

Na okładce widnieje grafika-wariacja na temat biegnącego w sutannie księdza, jednakże to tylko artystyczna wizja – autor biega w zwyczajnym sportowym stroju w Ruchowej Akademii Zdrowia w Szczecinie, gdzie ks. Sławek Sikora jest proboszczem tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej, a także przewodniczącym Szczecińskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

O swojej przygodzie z bieganiem i pisaniem autor pisze we wstępie:

 

„Cztery lata temu lekarz powiedział mi, że mam zwolnić, unikać stresu i trochę się poruszać. W grudniu 2010 kupiłem dres i ruszyłem w trasę. Pomyślałem sobie: «Jak zacznę zimą, to nie przestanę przecież wiosną». Po pierwszym półgodzinnym biegu wróciłem ledwo żywy do domu. Po kilku wyjściach coś we mnie drgnęło. Zacząłem nabierać sił do życia.

 

Samotne bieganie późnym wieczorem stało się dla mnie poszukiwaniem samego siebie. Odkryłem, że kiedy biegam, to albo o czymś myślę, albo nie myślę w ogóle, żeby dać odpocząć głowie i pomyśleć później. Na wiele życiowych dylematów czy decyzji można wtedy spojrzeć inaczej. Bieganie to również dla mnie forma medytacji”.

 

Od 2011 ks. Sławomir Sikora jest organizatorem Szczecińskich Charytatywnych Biegów Ekumenicznych na 5 km. Ukończył cztery maratony z życiówką w Dębnie 3:32:28. W głowie wciąż ma nowe pomysły i marzenia.

 

Swoje życiowe ścieżki ks. Sikora opisuje w wierszach o żonie, dzieciach, codziennej pracy duchownego, przemijaniu, pięknie i okrucieństwie tego świata. W wierszach tych sam Pan Bóg nosi adidasy i biega. Są wśród nich piękne modlitwy, jak ta:

 

Modlitwa

 

Mówią, że modlitwa

to rozmowa z Tobą.

Dziękczynienie

uwielbienie

pokuta

prośba

amen.

 

Panie, chcę więcej.

Przytul mnie mocno

Ucieczko moja.

Obejmij mnie czule

Miłości moja.

Popatrz prosto w oczy

Siło moja.

Bądź blisko Mnie.

Amen.

 

Są też piękne obserwacje codziennych chwil, jak w wierszu Jak z obrazka:

 

Zielone kalosze

w kolorze roześmianej żabki.

 

Duża kałuża niczym aquapark

skoki, przeskoki i pluski.

 

Różowa sukienka nieco przerażona

na myśl o przemoczeniu.

 

Czas pojęciem odległym

jak obce galaktyki.

 

A ja jakby z innego obrazka.

Zmartwiony deszczem

bo samochód rano w myjni

bo wypastowane buty.

I spóźniony wszędzie

jak zawsze.

 

Boże, pozwól mi czasem

zapomnieć o dorosłości

i jak dziecko

z nogi na nogę w kałuży.

 

Wydanym w tomie wierszom towarzyszą grafiki, które wykonała Grażyna Czernik, artystka i architekt, która wraz z mężem Lechosławem zaprojektowała m.in. Ewangelicki Kościół Łaski w Poznaniu.

 

Tom wierszy Myśli w biegu, który tuż przed świętami wydało Wydawnictwo Warto z Dzięgielowa, znajdziecie w księgarni „Warto” w Cieszynie i na www.warto.com.pl/. Warto poczytać, polecam.

 

Joanna Rączkowiak