english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Projekt edukacyjny o Reformacji

Zaangażuj mnie w to, a zrozumiem

20.04.2018

12 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mroczeniu rozpoczęło się spotkanie podsumowujące projekt „500 lat reformacji”, przedsięwzięcie realizowali uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego Elżbietą Ilską.


Projekt edukacyjny o Reformacji

Pałac, w którym obecnie znajduje się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, został wybudowany w połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Inicjator powstania obiektu hrabia Feliks z Osin Wężyk był właścicielem między innymi Mroczenia i Baranowa. Pod koniec XIX w. trudności finansowe potomków Feliksa Wężyka sprawiły, że majątek rozparcelowano. I tak rozpoczął się nowy okres w historii pałacu, którego los na trwale związał z oświatą. A zaczęło się od 1905 r., kiedy to w pałacu utworzono szkołę żeńską.

Znaczna część historii obiektu owiana jest tajemnicą. Po zakończeniu II wojny światowej budynek znów zaczął pełnić funkcje oświatowe. Została w nim zorganizowana szkoła powszechna, przekształcona następnie w szkołę podstawową, a od 1 września 1999 r. w gimnazjum dla młodzieży z gminy Baranów. Od 1 września 2017 r. budynek ponownie stał się miejscem szkoły podstawowej.

W pałacu mroczeńskim hrabia zgromadził ponad 10 tys. książek i roczników gazet. Wśród nich pierwsze wydanie „Reduty Ordona”, „Ody do młodości” Adama Mickiewicza. Informacje te są o tyle ważne, że stanowią stosowne tło do wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia br. właśnie w mroczeńsmi zamku.

W związku z jubileuszem – obchodzonym w 2017 r. w Kościele ewangelickim – uczniowie klasy VII wraz z polonistką Elżbietą Ilską realizowali projekt edukacyjny pn. „500 lat reformacji”. 31 października 2017 r. minęło pół tysiąca lat od chwili, gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła Wszystkich Świętych w Wittenberdze 95 tez, które nieodwracalnie zmieniły chrześcijaństwo. Od tej pory Kościół na Zachodzie przestał być monolitem. 

Młodzież klasy VII w sali okrągłej szkoły prezentowała efekty swojej naukowej pracy, kontynuując niejako pasję hrabiego Feliksa Wężyka. Zgromadzeni goście otrzymali pełną informację na temat genezy reformacji (jej przyczyn religijno-ideowych oraz politycznych), działalności Marcina Lutra i innych reformatorów. Następnie zaprezentowano wpływ reformacji na cywilizację europejską, m.in. przebieg w Polsce, aby później odnaleźć jej przedstawicieli w malarstwie i literaturze.  

Istotnym efektem pracy uczniów okazał się film, który utrwalił ich wizytę w kościele ewangelicko-augsburskim w Kępnie. Jego główna bohaterka, pastorowa Monika Cieślar w sposób niezwykle przystępny wyjaśniła m.in. zasady wiary ewangelików, przebieg świąt i najważniejsze miejsca w świątyni. Cierpliwie odpowiadała też na pytania młodzieży. 

Realizatorom projektu podziękował duchowny z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kępnie ks. Krzysztof Cieślar. - W  zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz 500-lecia reformacji, dla nas ewangelików było naturalne, że będziemy o tym mówić, (…)  to jest element naszej tożsamości. Ale z drugiej strony (…) mieliśmy świadomość, że reformacja jest różnie odbierana. (…) Dlatego bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu – mówił. 

Klasie VII dziękowała również przewodnicząca Rady Agnieszka Hartman-Hojka, która w imieniu rodziców wręczyła uczniom i opiekunce upominki. - Szacunek dla odmienności jest podstawą dzisiejszych czasów, czy to religii, (…) rasy czy też do inności różnych ludzi, do ich chorób czy ewentualnie ułomności. (…) często potrafimy jednoznacznie kogoś drugiego ocenić, nazwać, skazać i potępić. Natomiast nie wchodzimy w istotę sprawy, jacy jesteśmy wspaniali w tej różnorodności – podkreślał na zakończenie spotkania Andrzej Tyra, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mroczeniu.

W spotkaniu uczestniczyła spora grupa młodzieży, między innymi z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Praca metodą projektu to trafna realizacja chińskiego przysłowia, które mówi: „Powiedz mi – zapomnę, pokaż – może zapamiętam, zaangażuj mnie w to, a zrozumiem”. 
 
tekst: Grażyna Gatner
artykuł i zdjęcia udostępnione przez Tygodnik Kępiński