english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Protestanci dla Rzeczpospolitej

Wystawa w ramach V Dni Gizewiusza w Ostródzie

27.04.2018

W Ostródzkim Muzeum odbył się wernisaż wystawy "Protestanci dla Rzeczpospolitej".


Protestanci dla Rzeczpospolitej

W czwartkowy wieczór 26 kwietnia w sali wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie odbył się wernisaż wystawy "Protestanci dla Rzeczpospolitej".

Wystawa składa się z dwóch części. Jedną z nich są plansze przygotowane przez Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury z Łodzi. Prezentują one sylwetki najbardziej znanych ewangelików od Jana Łaskiego po współczesność. Reprezentują oni przeróżne dziedziny życia społecznego.

Drugą częścią wystawy, pozyskaną dzięki uprzejmości Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, są pamiątki po ewangelickich kapelanach. W sposób szczególny uhonorowany został śp. ks. gen. Adam Pilch, któremu poświęcona jest odrębna gablota.

Otwarcie wystawy wzbogacone zostało przez dwie prelekcje. Ks. mjr Tomasz Wigłasz opowiedział o ewangelikach w Wojsku Polskim, a Artur Michalski z Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury zaprezentował wystawę i przybliżył jej najciekawsze postacie. W spotkaniu wziął udział bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej, Jan Kasprowicz Wójt Gminy Gietrzwałd oraz kpt. Krzysztof Markowski, dowódca Garnizonu Morąg. Wystawa dostępna jest do zwiedzania za darmo do 25 maja.

zdjęcia: Emilia Iwin-Kot.