english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przekraczaj granice!

Zjazd młodzieży Diecezji Mazurskiej

30.10.2018

Tradycją naszych zjazdów jest, że każdego roku staramy się docierać do nowych miejsc i poznawać nowe rzeczy. Tak by nie tylko budować wspólnotę ale również poszerzać horyzonty, poznawać „małą Ojczyznę”, doświadczać swojej wiary i tożsamości w różnych kontekstach i sytuacjach. I tak w tym roku mazurska młodzież trafiła na rubieże diecezji, do Białegostoku, gdzie prężnie działa jedna z najmniejszych naszych parafii.


Przekraczaj granice!

Wielokulturowe i barwne miasto i region stały się pretekstem ku temu by tematyka zjazdu dotyczyła tolerancji. Młodzież podczas zajęć z ks. Wojciechem Płoszkiem i ks. Tomaszem Wigłaszem zastanawiała się jak pokonywać własne granice, stereotypy, uprzedzenia. Jaki powinien być nasz stosunek wobec obcego i innego. Czym jest tolerancja na co dzień, w praktyce.

 

Oprócz definicji tolerancji szukaliśmy powodów powstawania uprzedzeń i staraliśmy się wskazać sposoby na ich powstrzymanie. Ważną częścią naszej dyskusji był również temat naszej odpowiedzialności za bliźniego i zaangażowania na rzecz budowania społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego. Przyczynkiem do tego była biblijna opowieść o miłosiernym samarytaninie.

 

Praktyczną lekcją pokonywania własnych barier i ograniczeń były wyjątkowe wycieczki. Wpierw odwiedziny w Tykocinie, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych polskich synagog, a następnego dnia tuż obok białoruskiej granicy w Kruszynianach, gdzie mieści się najbardziej znany polski meczet tatarski.

 

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania była możliwość degustacji potraw kuchni żydowskiej i tatarskiej. Wspólny czas zabawy, integracji i nowych doświadczeń szybko minął. Wierzymy jednak, że niebawem znów przyjdzie nam się spotkać na kolejnym zjeździe. Tym razem 24 listopada w Olsztynie.