english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przewodnicy w Łodzi

XVII Zjazd Przewodników Ewangelików

03.10.2015

W dniach 25 - 27 września odbył się w Łodzi XVII Zjazd Przewodników Ewangelików, który zorganizował nasz kolega, łódzki przewodnik Albrecht Grözinger. 


Przewodnicy w Łodzi

Przewodnicy, członkowie Kościoła luterańskiego i reformowanego, przyjechali z całego kraju - z: Sopotu, Szczecina, Opola, Katowic, Kielc, a najliczniej reprezentowana była diecezja cieszyńska i wrocławska. Oficjalnie zjazd rozpoczął się w piątek w południe, a dla tych, którzy przyjechali już w czwartek Albrecht zorganizował zwiedzanie jedynej w Polsce fabryki nici „Ariadna”.

 

Po południu ruszyliśmy autokarem na zwiedzanie wielokulturowej Łodzi. Odwiedziliśmy ogromny cmentarz żydowski, cerkiew prawosławną, Parafię Ewangelicko-Reformowaną. Panoramę miasta można było zobaczyć z 15 piętra punktu informacyjnego Nowego Centrum Łodzi, a spacer ulicą Piotrkowską przybliżył wybitne postacie miasta, których siedziby znajdowały się w centrum miasta. Wieczorem przewodnicy podzielili się ciekawostkami i prezentacjami ze swoich regionów.

 

Sobotnią wycieczkę nazwaną „Wielowyznaniowa Ziemia Łódzka” rozpoczęliśmy od spaceru po cmentarzu ewangelickim w Łodzi, gdzie spoczywa wiele postaci, które tworzyły łódzki przemysł. W kościele św. Piotra i św. Pawła o pracy w diecezji i parafii pabianickiej opowiadał ks. bp Jan Cieślar, a na herbatkę do sali parafialnej przybył również diakon P. Gumpert z parafii w Łasku. Nie dojechaliśmy do Łasku, bo na drodze były korki związane z odbywającymi się tam pokazami lotniczymi, nie zobaczyliśmy więc muzeum Jana Łaskiego. Pojechaliśmy do Zelowa, tam zwiedziliśmy kościół ewangelicko-reformowany i poznaliśmy historię parafii. Ogromne wrażenie zrobiła chyba na wszystkich odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie. Dzień zakończył się spotkaniem przy grilu.

 

W niedzielę uczestnicy spotkania wzięli udział w nabożeństwie w kościele św. Mateusza, zaś na herbatce w sali parafialnej poznaliśmy dziej parafii. Po oficjalnym zakończeniu część uczestników zwiedziła jeszcze muzeum historyczne miasta Łodzi znajdujące się w pięknym pałacu Poznańskiego i pospacerowała po największym w Polsce centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym czyli odrestaurowanej Manufakturze. Następne spotkanie za rok w Katowicach.

 

Władysława Magiera