english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przewodnicy w Sosnowcu

Nabożeństwo z okazji 60-lecia Klubu Przewodników PTTK

25.11.2015

W sobotę, 21 listopada br. w kościele w Sosnowcu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne z okazji okrągłego jubileuszu 60-lecia Klubu Przewodników przy oddziale PTTK w Sosnowcu.


Przewodnicy w Sosnowcu

Klub Przewodników powstał (początkowo funkcjonował jako Koło Przewodników) w 1955 r. Nie znana jest data dzienna, natomiast pierwsza wzmianka o klubie pochodzi z 15 maja 1955 r. (Życie Hutnika, nr 9). Wiadomo, że Koło Przewodników liczyło wtedy 28 przewodników. Sobotnie wydarzenia były kulminację obchodów 60-lecia Klubu.

 

Z pomysłem na zorganizowanie takiego nabożeństwa wystąpił właśnie Klub Przewodników, a samo nabożeństwo było wydarzeniem towarzyszącym oficjalnym obchodom jubileuszu. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 w miejskim Muzeum w Sosnowcu przy ul. Chemicznej (dawny pałac Schoenów). Dokonano uroczystego podsumowania minionych 60 lat, przypomniano historię Klubu, dokonano odznaczenia zasłużonych i wybitnych przewodników. Następnie Klub Przewodników otrzymał życzenia i listy gratulacyjne od Kół, Klubów i Samorządów Przewodnickich z całego kraju. Przewodnicząca sosnowieckiego Klubu Przewodników, Swietłana Koniuszewska po zakończeniu oficjalnych obchodów w muzeum, zaprosiła wszystkich chętnych na nabożeństwo. Jak podkreśliła nabożeństwo ekumeniczne miało podkreślać wielokulturowy charakter miasta, miasta, które powstało dzięki współpracy ludzie wielu wyznań i wielu narodowości. To prawda, bowiem to ewangelicy, katolicy, prawosławni, a także żydzi „stworzyli” Sosnowiec i doprowadzili do jego rozkwitu – to dzięki nim wszystkim małe Sosnowice stały się Sosnowcem.

 

Nabożeństwo prowadzili: nasz proboszcz, ks. dr Adam Malina, ks. dr Mikołaj Dziewiatowski z parafii prawosławnej w Sosnowcu, ks. Wojciech Koryto reprezentujący stronę rzymskokatolicką oraz nasz praktykant, Piotr Sztwiertnia.

 
Łącznie na nabożeństwie modliło się wspólnie 85 osób. Podczas nabożeństwa w śpiewanych pieśniach, czytaniach, a także w kazaniu, które wygłosił proboszcz Adam Malina, przewijał się motyw drogi, podróży, prowadzenia.

 

Ksiądz Adam Malina przypomniał, że każdy przewodnik, każdy wędrowiec, każdy człowiek powinien mieć w głowie obraz najdoskonalszego Przewodnika, Jezusa Chrystusa, który wskazuje nam na drogę i prowadzi nas do Ojca.

 

Wśród uczestników nabożeństwa byli przewodnicy z Sosnowca, wielu miast województwa śląskiego oraz z odległych miejscowości, np. Wrocławia, Poznania czy Białegostoku; na nabożeństwie pojawiło się też wielu naszych parafian oraz sympatyków naszej parafii. Dla części przewodników było to pierwsze w życiu uczestnictwo w nabożeństwie w kościele ewangelickim.

 

Więcej: Parafia w Sosnowcu