english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przeżyj świadomie czas pasyjny

Przyłącz się do akcji

12.02.2013

W Środę Popielcową (Dzień Pokuty) rozpoczyna się w Kościele Zachodnim Wielki Post, zwany także w protestantyzmie czasem pasyjnym (od łacińskiego słowa passio – ‘męka’), którego istotą jest rozpamiętywanie męki Jezusa Chrystusa. 


Przeżyj świadomie czas pasyjny

Od czasów Reformacji w luterańskim roku kościelnym używa się także określenia post, zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczyna się on 6 i pół tygodnia przed Wielkanocą i liczy 46 dni. Post w Kościele Wschodnim rozpoczyna się 7 tygodni przez Wielkanocą. Składa się z 6 tygodni Wielkiego Postu (40 dni) oraz Wielkiego Tygodnia.

 

Kolorem liturgicznym czasu pasyjnego jest fioletowy, kolor powagi i pokuty.
 

W 1983 roku grupa zachodnich dziennikarzy i teologów, postanowiła, że przez 7 tygodni będzie pościć – od Dnia Pokuty (tzw. środa popielcowa) do Wielkiej Soboty przed Wielkanocą - i tak zrodził się pomysł akcji „7 tygodni bez”. Od tamtej pory dołączyło już do niej ponad 2 miliony ludzi.

Celem akcji jest świadome przeżywanie czasu pasyjnego. Czasu, w którym można zwolnić tempo, odsunąć się od spraw nieistotnych i zastanowić nad życiem, jego wartościami i sensem cierpienia, które jest jego nieodłączną częścią, ale przede wszystkim nad znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu poniesionej za każdego człowieka, niezależnie od tego kim jest.

Od kilku lat akcję w Polsce koordynuje Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Zapraszamy na stronę akcji www.7bez.cme.org.pl.

Gabriela Glajcar