english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przykazania: musimy, czy chcemy ich przestrzegać

Nowa książka ks. Leszka Czyża

13.08.2016

Wielu z nas wydaje się, że znamy przykazania i – wychowani w chrześcijańskich domach – staramy się je wypełniać. No, może nie wszystkie i nie zawsze... Inni z kolei traktują je jak narzucone przepisy ograniczające ludzką wolność i radość. Jeszcze inni uważają je za dobre, lecz archaiczne przepisy, które nie są konieczne do osiągnięcia zbawienia.  


Przykazania: musimy, czy chcemy ich przestrzegać

Ks. Leszek Czyż, autor książki Dziesięć przykazań, zachęca wszystkich do odkrycia po raz pierwszy lub na nowo, jak wiele treści kryje w sobie Dekalog. „Może zadajesz sobie pytanie, czy musisz się do nich stosować. Chciałbym Cię przekonać, że wypełnianie ich nie jest męczące” – pisze. Autor, proboszcz w Wiśle-Malince, przez 30 lat zaangażowany w organizacje Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie, wykorzystał w książce właśnie swoje wystąpienia ewangelizacyjne. Potoczysty styl, przystępny i jasny język, barwne anegdoty ilustrujące i wyjaśniające skomplikowane kwestie teologiczne oraz bezpośrednie, osobiste zwracanie się o do odbiorcy – to ważne zalety publikacji, która ukazała się w lipcu nakładem Wydawnictwa Augustana. To kolejna książka tego poczytnego autora i cenionego kaznodziei – po Powrocie do domu Ojca, Pozwolił nam wołać Ojcze oraz Bohaterach wiary, napisanych wspólnie z żoną Lidią – wydana przez Wydawnictwo Augustana.

 

Autor porównuje w niej przykazania do „instrukcji obsługi człowieka”, barierek ochronnych na górskich szlakach oraz do drogowskazów. Czy ktoś rozsądny chciałby je lekceważyć?

 

Wartość przykazań polega nie tylko na ich uniwersalnej, genialnej i nieprzemijającej treści, ale też na tym, że stoi za nimi ten, który je ustanowił – sam wszechmogący Bóg. Przestrzeganie Dekalogu , jak zauważa autor, jest naszym wyrazem miłości do Niego.