english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Razem 2017

Ekumeniczne konsultacje online

25.04.2014

Instytut Ekumeniczny Johanna Adama Möhlera oraz Niemiecki Komitet Narodowy Światowej Federacji Luterańskiej uruchomiły wspólną stronę internetową www.2017gemeinsam.de poświęconą dokumentowi Od konfliktu do komunii. Tekst opublikowany w 2013 roku został opracowany przez międzynarodową, luterańsko-rzymskokatolicką Komisję ds. Dialogu w związku ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji.


Razem 2017

Oficjalnego otwarcia strony dokonał pełnomocnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech ds. kontaktów z katolikami, bp Karl-Heinz Manzke oraz przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Gerhard Feige.
 
Czy Reformacja była potrzebna? Czy luteranie potrzebują papieża? Czy możliwa jest interkomunia między rzymskimi katolikami a luteranami? – te inne pytania stawiane w dokumencie Od konfliktu do komunii będą na bieżąco komentowane w internecie. Dokument stanowi główną część strony, na której publikowane będą poszczególne części tekstu. W ten sposób internauci po raz pierwszy będą mogli realnie przyczynić się do recepcji ekumenicznego dokumentu, gdyż wyniki w postaci komentarzy będą przekazane Światowej Federacji Luterańskiej oraz Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, pod auspicjami których powstawał tekst.

Ponadto co tydzień ukazywać się będą teksty dwóch znanych ludzi zaangażowanych w różne dziedziny życia społecznego, którzy będą komentować tematy dokumentu Od konfliktu do komunii. Strona będzie działać do 21 listopada 2014 roku.

Dzięki staraniom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 2013 roku ukazało się tłumaczenie tekstu na j. polski wydane również w wersji książkowej (Wydawnictwo Warto). Polskie tłumaczenie było czwartą wersją językową po angielskim oryginale i tłumaczeniach na j. niemiecki i j. fiński. Niebawem ukaże się drugie, poprawione wydanie dokumentu.

 

luter2017.pl