english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacja i Dolny Śląsk

Rezolucja Sejmiku: Rok Pamięci o Reformacji na Dolnym Śląsku

25.11.2016

Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął rezolucję ws. ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji. Uchwała przeszła bez głosu sprzeciwu i przy dwóch głosach wstrzymujących się.


Reformacja i Dolny Śląsk

Rezolucja przypomina wystąpienie ks. dr. Marcina Lutra jako początek reformacji i odnosi się do „tragicznych okoliczności początków ruchu reformacyjnego, jego znaczenia i roli zarówno w historii powszechnej, jak i naszego regionu” oraz podkreśla wartości wolności wyznania i religijnej tolerancji, dzięki którym udało się uniknąć na ziemiach polskich wojen religijnych oraz odbudować Dolny Śląsk po 1945 roku z poszanowaniem dziedzictwa przeszłości. – Odbudowaliśmy Dolny Śląsk nie dyskryminując niczego, co było dorobkiem artystów, naukowców, inżynierów i kapłanów innych narodowości i wyznań. Znanym w świecie świadectwem historii naszego regionu są zbudowane przez ewangelików Kościoły Pokoju i Kościoły Łaski.

 

W obradach XXVIII sesji Sejmiku uczestniczył ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jednocześnie proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy, do której należy jeden z dwóch ocalałych Kościołów Pokoju. W przemówieniu do radnych sejmiku bp Pytel podziękował za tekst rezolucji i przyjęcie uchwały. – Jest ona wyrazem uznania roli i wkładu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w życie Dolnoślązaków – podkreślił bp Pytel.

 

Województwo dolnośląskie jest drugim polskim województwem, które postanowiło uczcić obchody 500 lat reformacji. Wcześniej (wrzesień 2015) uczyniły to władze województwa śląskiego. Okolicznościową uchwałę przyjęła niedawno Rada Miejska Łodzi.

  

Luter2017.pl

foto: dolnyslask.pl

----------------------------------------- 

 

REZOLUCJA
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
z dnia 25 listopada 2016 r.
w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji

 

W roku 2017 upływa 500 lat od ogłoszenia przez augustiańskiego zakonnika, Marcina Lutra, 95 tez, które to wydarzenie uznawane jest za początek Reformacji. Sejmik Województwa Dolnośląskiego jest świadomy tragicznych okoliczności początków ruchu reformacyjnego, jego znaczenia i roli zarówno w historii powszechnej, jak i naszego regionu.

 

Po roku 1945 polska tożsamość społeczności Dolnoślązaków, niosąca ducha wolności wyznania i religijnej tolerancji – tej samej, która w XVI i XVII w. pozwoliła uniknąć na ziemiach polskich wojen religijnych – sprawiła, że odbudowaliśmy Dolny Śląsk nie dyskryminując niczego, co było dorobkiem artystów, naukowców, inżynierów i kapłanów innych narodowości i wyznań. Znanym w świecie świadectwem historii naszego regionu są zbudowane przez ewangelików Kościoły Pokoju i Kościoły Łaski. Pragniemy, aby różnorodność, wraz ze świadomością wspólnych wartości fundamentalnych, wzbogacała wszystkich tworzących nasze społeczeństwo. Sejmik Województwa Dolnośląskiego pragnie uhonorować Dolnoślązaków wszystkich wyznań, a w Roku Pamięci o Reformacji w szczególności wyznań ewangelickich, przypominając ich wkład w rozwój naszego regionu tak w przeszłości, jak i obecnie. Gdy mija 500 lat od początku Reformacji, wyrażamy przekonanie, że Dolny Śląsk i jego obecni mieszkańcy, niezależnie od narodowości i religii, stanowić będą przykład wzajemnego zrozumienia, szacunku i współpracy dla dobra Polski.

 

W duchu głębokiej zadumy nad przeszłością i czasem obecnym, w duchu poszukiwania jedności i wzajemnego zrozumienia – tak potrzebnych naszej Ojczyźnie, Europie i światu – na drodze od podziałów religijnych do wspólnoty mieszkańców regionu, Sejmik Województwa Dolnośląskiego ogłasza rok 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji.