english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacja zdefiniowała społeczeństwo obywatelskie

Wykład prof. J. Buzka na spotkaniu Chrześcjan Europy Środkowo-Wschodniej

06.07.2014

W gruncie rzeczy to już 500 lat temu zostały zdefiniowane zasady społeczeństwa obywatelskiego – powiedział w Wrocławiu deputowany Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.


Reformacja zdefiniowała społeczeństwo obywatelskie

Świeccy mogli brać udział w czytaniu Pisma Świętego i zasiadać w radach parafialnych. Za kulisami żelaznej kurtyny nie było społeczeństw obywatelskich. Ale ich formy zachowały Kościoły protestanckie, gdzie parafiami zarządzały rady parafialne. Podobnie było w przypadku duszpasterstw ludzi pracy – przekonywał były premier. 

 

Europarlamentarzysta odniósł się także do kwestii wpływu Kościołów na gospodarkę. Zaznaczył, że szkodliwe okazało się oddzielenie nauczanej przez Kościoły moralności od gospodarki. Doprowadziło to do otwarcia puszki Pandory, z której wyleciały: chciwość, zachłanność i przemoc ekonomiczna – dowodził Jerzy Buzek. Zaznaczył, że w uznaniu lub odrzuceniu wartości należy szukać przyczyn sukcesów, ale i też klęsk gospodarki. Wszelka działalność rynkowa powinna być zatem przedsięwzięciem moralnym, ponieważ musi zakładać uczciwość drugiego człowieka.

 

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że jest to zakres dóbr, o których mówi Pismo Święte. 

 

W wypowiedzi podczas wygłoszonego referatu na temat roli Kościołów w procesie integracji europejskiej prof. J. Buzek pozwolił sobie także na osobisty wątek – Jestem Europejczykiem, Polakiem i Ślązakiem. Jestem również protestantem w kraju, gdzie protestantem jest grubo poniżej 1% społeczeństwa. To świadczy też o otwartości tego kraju.

 

ks. Wojciech Pracki, rzecznik prasowy Kościoła

zdjjęcia: Zwiastun Ewangelicki