english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacyjnie i ekumenicznie

Nabożeństwa w Pamiątkę Reformacji

01.11.2019

W całej Polsce odbyły się nabożeństwa związane z Pamiątką Reformacji. Świętowano również ekumenicznie.


Reformacyjnie i ekumenicznie

W luterańskich parafiach w całej Polsce obchodzono 502 Pamiątkę Reformacji. Młodzież spotkała się na "Nocy z Lutrem" w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Świętowano też ekumenicznie.

W Łodzi, w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego kazanie wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz bp Jan Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Zebranych przywitał proboszcz łódzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Michał Makula, który przypomniał znaczenie podpisanej przed 20 laty „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu”, która zakończyła trwający od 500 lat spór o usprawiedliwienie, który doprowadził w XVI wieku do podziału Kościoła.

W kazaniu abp Ryś kilkakrotnie nawiązał do wydarzeń sprzed 502 lat i ogłoszenia 95 tez przez ks. dr. Marcina Lutra: "502 lata temu pokazał się w Kościele człowiek, który wykrzyczał na cały głos, by Słowa Boga, by Ewangelia znalazły dla siebie właściwe miejsce w duszpasterstwie, w życiu Kościoła. To słuchanie Boga jest niesłychanie ważne! Bóg ma prawo do tego, byśmy Go słuchali, bo raz po raz do Niego krzyczymy i spodziewamy się, że On nas będzie słuchał. Tym bardziej On ma prawo, byśmy Go posłuchali, by między Panem, a nami wydarzyła się prawdziwa rozmowa. Żeby człowiek we wierze przyznał Bogu pierwszeństwo, żeby człowiek z całą pokora uznał, że Bóg ma pierwsze i ostatnie miejsce w tej rozmowie, że to słuchanie Boga jest o wiele ważniejsze niż to wykrzykiwanie ku Niemu! – tłumaczył abp Ryś.


Łódzki metropolita odniósł się także do kondycji Chrystusowego Kościoła: "Tym poranionym i pobitym z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie jest Kościół. My wiemy kto Go pobił, i kto Go poranił. Pozadawaliśmy Kościołowi takie rany, które do dziś nie są zaleczone! Nie przemawia to do was, że Kościołowi łatwiej jest się podnieść z takich ran, które zadają mu obcy. Przez ile prześladowań Kościół przeszedł i wychodził z nich mocniejszy, ale z tych ran, które mu zadały własne dzieci, do dziś nie może się podnieść. Od Boga potrzeba nam miłości, żeby zobaczyć ten stan Kościoła, i żeby się nad tym Kościołem po Bożemu ulitować i po Bożemu znajdować lekarstwa na te rany. Pokochać się nawzajem miłością, którą przyjmujemy od Niego! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Nawiązał także do tekstu „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” i wskazał, że – sformowane przed wiekami wzajemne potępienia, nie odnoszą się do naszego nauczania. Potrzeba było pięciu wieków, aby się zacząć nawzajem słuchać, aby nie mówić drugiej stronie w co wierzy, tylko zapytać i posłuchać. – zaznaczył.

Dziękując za obecność i wygłoszone Słowo Boże abp. Rysiowi, bp Jerzy Samiec zauważył, że "Kościół może jest i poraniony naszymi wzajemnymi waśniami, naszą pychą, tym kto jest ważniejszy, kto jest mniej ważny, kto ma głębszą lub mniej głęboką wiarę, ale myślę, że Kościół nie powinien koncentrować się na  sobie – Kościół Chrystusowy i wszystkie Kościoły organizacyjne, ale powinniśmy przede wszystkim wychodzić do ludzi, do ludzi, którzy potrzebują Chrystusa w tym konkretnym momencie, w tym kontekście, w którym żyjemy w XXI w. w Polsce, w Europie. Dziękuję za to nabożeństwo, które staje się pewnego rodzaju symbolem i staje się wyzwaniem do tego, byśmy wspólnie razem świadczyli o Chrystusie!" – podkreślił Biskup Kościoła.

Także w Lublinie, w związku z 31 października odbyło się ekumeczne nabożeństwo, a następnie debata „O wolności chrześcijanina” w Collegium Iuridicum KUL. W ewangelickim kościele Trójcy Świętej obecni byli przedstawiciele różnych wyznań. Nabożeństwo prowadził proboszcz lubelski ks. Grzegorz Brudny. Wśród zaproszonych gości był bp Mieczysław Cisło, lubelski rzymskokatolicki biskup pomocniczy, który powiedział. "Dzisiaj uświadamiamy sobie, że podziały rodzą się z grzechu, a grzech wymaga nawrócenia".

Po nabożeństwie odbyła się debata, w której wzięli udział: prof. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna),  dr Łukasz Barański (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz dr Ewa Jóźwiak (Kościół Ewangelicko-Reformowanego). Panel prowadził prof. Sławomir Żurek (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

W Szczecinie obchody Pamiątki Reformacji trwały tydzień i parafia zorganizowała szereg wykładów i koncertów zapraszając szczecinian do brania w nich udział. Szczeciński Tydzień Reformacji zakończył się nabożeństwem w kościele Świętej Trójcy oraz koncertem finałowym "Sienna Gospel Choir" w Filharmonii Szczecińskiej.

źródło: Archidiecezja Łódzka, Lublin Ekumeniczny, Szczeciński Tydzień Reformacji
 

zdj. ks. Paweł Kłys