english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacyjny Zwiastun Ewangelicki

Analizy i pierwsze podsumowania

26.10.2017

Ten numer „Zwiastuna Ewangelickiego” wyjątkowo ukazał się nie z datą niedzielną, ale z datą wtorkową –  dokładnie w tym dniu przypada bowiem 500. rocznica rozpoczęcia przez ks. Marcina Lutra procesu odnowy Kościoła, czyli Reformacji.


Reformacyjny Zwiastun Ewangelicki

Wewnątrz tematy związane z Reformacją: o kobietach w dziele odnowy pisze Alicja Dylewska, o wycieczce śladami  małopolskiej Reformacji opowiada Paweł Nalepa, a temat Reformacja a demokracja szlachecka w Rzeczpospolitej analizuje Łukasz Barański.

 

Część tekstów  przynosi też pierwsze podsumowania obchodów roku jubileuszowego. Co rok jubileuszu Reformacji dał mnie osobiście, a co przyniósł mojej diecezji,  ewangelikom w Polsce, Kościołowi? Na takie pytanie odpowiadają na łamach najnowszego „Zwiastuna Ewangelickiego” 20/2017 zwierzchnicy diecezji: katowickiej – bp Marian Niemiec, cieszyńskiej – bp Adrian Korczago i pomorsko-wielkopolskiej – bp Marcin Hintz. Natomiast diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk pisze o tym,jak to jest być luteraninem dzisiaj? Czy Rok Reformacji coś zmienił w tym względzie? Te pytania są również tematem konkursu dla wszystkich czytelników, który został ogłoszony w numerze. Zapraszamy do nadsyłania swoich refleksji.

 

W rubryce Wydarzenia także relacje z lokalnych obchodów jubileuszu oraz z obrad synodu Kościoła.

 

Ponadto stali felietoniści – Henryk Dominik, Bogdan Zeler i ks. Piotr Gaś oraz trzecia część quizu  zatytułowanego 17 pytań na rok 2017, którego rozwiązanie przynosi odpowiedź na pytanie: Czy jako ewangelicy wiemy, jak wierzymy i co wyznajemy?

 

Zachęcamy do prenumeraty na pozostałe miesiące roku 2017 oraz do prenumeraty na 2018 rokceny pozostają bez zmian.

 

Zachęcamy do lektury – w wydaniu papierowym lub w formacie pdf. Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2017 r. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2017.