english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacyjnym Wartburgiem przez Europę

Luteranie w rajdzie Złombol do Kraju Basków

17.09.2017

"Ruszasz w drogę, chociaż blisko, z Bogiem wychodź z domu. A gdy wrócisz z niej szczęśliwie to podziękuj Bogu.” Ta pieśń, a w szczególności jej druga, zacytowana zwrotka towarzyszyła nam każdego dnia w szczególnej podróży. Nie była to kolejna wyprawa śladami reformacji. Nie była to także podróż bliska, jak może sugerować przywołane na początku słowa.


Reformacyjnym Wartburgiem przez Europę

Dzięki staraniom Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i przy wsparciu finansowemu kilku parafii tej diecezji został zakupiony samochód marki Wartburg. Samochód ten po przygotowaniu stał się jeżdżącą pamiątką roku jubileuszowego 500 lat Reformacji. To właśnie na zamku Wartburg Marcin Luter w latach 1521-1522 przetłumaczył na język niemiecki Nowy Testament. Tyle tytułem wstępu.

 

Głównym celem przygotowania Reformacyjnego Wartburga był start w charytatywnym rajdzie Złombol. Rajd ten wystartował w roku 2017 już po raz 11. Celem tego przedsięwzięcia jest zebranie jak największej ilości pieniędzy, które w 100% zostają przekazane dla domów dziecka. Jako luteranie firmujący wyjazd reformacyjnym wartburgiem w rajdzie zebraliśmy 7.745,49 zł.

 

Start rajdu miał miejsce 2 września 2017 r. w Katowicach. Nasz Wartburg był jedną z 530 załóg, które zostały zgłoszone do tegorocznej edycji rajdu Złombol. Meta rajdu została wyznaczona w miejscowości Noja w Hiszpanii (w Kraju Basków). Każda drużyna musiała pokonać tę drogę dowolną trasą do 6 września.

 

Nasza trasa wiodła przez takie kraje jak: Czechy, Austria, Włochy, Księstwo Monako, Francja i w końcu Hiszpania. Podczas podróży unikaliśmy dróg płatnych co z jednej strony pozwoliło nam zwiedzić piękne zakątki krajów przez które podróżowaliśmy, ale z drugiej strony powodowało, że podróż bardzo się wydłużała sprawiając, że na miejsca zaplanowanych noclegów docieraliśmy nawet w okolicach 1 w nocy.

 

Naszym Reformacyjnym Wartburgiem nie jechaliśmy tylko i wyłącznie dla chęci przeżycia przygody. Jednym z celów było propagowanie idei reformacji pośród uczestników rajdu Złombol, ale także wśród osób, do których docieraliśmy za pomocą portali społecznościach. Także wiele osób, które widziały nasz samochód na parkingach lub stacjach benzynowych pytało o co w tym wszystkim chodzi.

 

Podczas podróży mogliśmy skorzystać z gościnności ludzi, którzy przyjęli nas pod swój dach na nocleg. Były to dwie parafie we Francji i Dom Sióstr Diakonis w Lachen, w Niemczech. Nie jeden raz skorzystaliśmy także z namiotu.

 

Każdego dnia, zwykle z rana czytaliśmy werset biblijny i komentarz do niego autorstwa ks. Marcina Lutra. Drogowskazy chrześcijanina, bo tak nazywała się książka z codziennymi rozważaniami, były umieszczane w formie filmiku na portalu społecznościowym Facebook. Każdego dnia filmik ten obejrzało od kilku do kilkunastu tysięcy osób, które śledziło naszą podróż. Wielkim zachęceniem były także słowa pozdrowień i zapewnień o modlitwie ze strony osób, które nas oglądały.

 

Metę rajdu osiągnęliśmy w środę, 6 września. Po otrzymaniu pamiątkowych pieczątek wyruszyliśmy w drogę powrotną, która prowadziła przez Francję i Niemcy. Celem tej trasy była między innymi wizyta na zamku Wartburg w Eisenach, gdzie nagraliśmy kolejny odcinek Drogowskazów Chrześcijanina. Obsługa zamku pozwoliła wjechać nam na dziedziniec przed samą bramą zamku, co dla zwiedzających było kolejną atrakcją i możliwością dla nas do rozmowy.

 

Z Eisenach pojechaliśmy do Wittenbergi, czyli do miejsca gdzie 500 lat temu wszystko się zaczęło. W Wittenberdze nasz Wartburg był eksponatem na wystawie, którą przygotowywał nasz Kościół. Wartburg był także atrakcją dla konfirmantów diecezji katowickiej, którzy w tym czasie przebywali w Wittenberdze.

 

W ostatnim dniu mieliśmy okazję wziąć udział w nabożeństwie w parafii ewangelickiej w Tychach. Tam mogliśmy podzielić się Bożym Słowem, powiedzieć coś o idei rajdu Złombol i naszym udziale w nim, a także nagrać kolejny odcinek Drogowskazów Chrześcijanina.

 

Jesteśmy Bogu wdzięczni za Jego opiekę, że pozwolił nam zrealizować szalony plan udziału w tym rajdzie. Na każdym kroku namacalnie odczuwaliśmy Jego prowadzenie i opiekę. Zachęcam do tego, aby odszukać na Facebook-u naszą stronę ReMobil500 i prześledzić naszą złombolową przygodę.

 

Pozdrawiają – załoga ReMobil500 w składzie:

Bogusław Pękała, Tomasz Marek, ks. Łukasz Stachelek,  ks. Marek Michalik.