english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rekord w historii akcji

Finał Prezentu pod choinke 2016

15.12.2016

Koniec roku to wyjątkowo pracowity czas dla Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie. To czas akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę". Tym razem z Centrum wysłano do dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii 5 556 świątecznych paczek. Przygotowywano je w całej Polsce.


Rekord w historii akcji

Idea akcji wiąże się z pomocą w formie paczek, którą Polacy otrzymywali w latach 80. z krajów Europy Zachodniej i ze Stanów Zjednoczonych. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Czy te paczki przemieniły Polskę? Nie, ale były źródłem radości i nadziei. Dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej i przejmują się losem innych – czytamy na stronie internetowej akcji www.prezent.cme.org.pl.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, prezenty zbierane były w całej Polsce − od Szczecina, przez Białystok, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Świdnicę, po Kraków i Cieszyn. Akcję pilotowało ponad 130 wolontariuszy – koordynatorów lokalnych, którymi byli m.in. nauczyciele i duchowni. Od połowy listopada wszystkie paczki zwożono do Dzięgielowa, aby przygotować je do transportu za granicę. Jak co roku pomocą służyli wolontariusze, wśród nich parafianie z Dzięgielowa i Pszczyny oraz młodzież ze szkół w Cieszynie i Skoczowie.

Od 2001 roku akcja prowadzona jest we współpracy z Diakonią Polską i śląskim oddziałem Joannici Dzieło Pomocy. W ciągu 16 lat, dzięki ofiarodawcom z całej Polski, dzieciom dotkniętym ubóstwem rozdano ponad 70,5 tysiąca świątecznych paczek.
Prezenty trafiają do dzieci, którymi opiekują się lokalne organizacje społeczne i parafie. Akcja ma charakter ekumeniczny, paczki wręczane są dzieciom różnych wyznań (m.in. ewangelickiego, rzymskokatolickiego czy grekokatolickiego).

Zastępca dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji − Paweł Gumpert w podziękowaniu za zaangażowanie, zwracając się do wszystkich uczestników akcji, koordynatorów i wolontariuszy napisał:

W mijającym tygodniu zebrane dzięki Waszej pomocy prezenty zapakowaliśmy na ciężarówki i wysłaliśmy do odbiorców.
Mamy nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu zostaną dokonane ostateczne odprawy celne na Ukrainie i Białorusi i paczki będą gotowe, by trafiać do dzieci. Nasi partnerzy w Rumunii także szykują się już do akcji, paczki są już na miejscu.
W tym roku dzięki Waszemu zaangażowaniu i pomocy zebraliśmy 5556 prezentów, to rekordowa liczba od początku trwającej 16 lat akcji!
Dziękujemy!!! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, pracę, kreatywność, inspirację !
Proszę, przekażcie także nasze podziękowania Waszym współpracownikom oraz wszystkim, którzy dołączyli do akcji i zrobili paczki.
Wszelkie otrzymywane informacje, relacje, zdjęcia  z przebiegu akcji będziemy zamieszczać na stronie www.prezent.cme.org.pl.
Raz jeszcze, dziękując za współpracę, życzę błogosławionego adwentu, radosnych i pogodnych Świąt Narodzenia Pańskiego, pomyślnego 2017 roku.
Z nadzieją na współpracę przy kolejnej edycji "Prezentu pod choinkę".