english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rodzina Burschów

Wiślańska promocja książki Rodzina Burschów

17.02.2016

W Wiśle w Domu Zborowym im. Andrzeja Wantuły 12 lutego br. odbyła się promocja książki "Rodzina Burschów. Opowieść o polskich ewangelikach", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Augustana.


Rodzina Burschów


Burschowie przybyli z Saksonii do Królestwa Polskiego w XIX w. i wybrali wspólne życiowe losy z polskimi sąsiadami. Jednym z jej członków był Juliusz Bursche, biskup Kościoła luterańskiego w Polsce, który za trwanie przy polskości zginął męczeńską śmiercią z rąk hitlerowców w obozie w Sachsenhausen (1942). Biskup i jego rodzina zauroczeni byli Wisłą, od 1902 r. co roku spędzali tam urlopy we własnej willi „Zacisze”.

 

Gości powitali proboszcz ks. Waldemar Szajthauer i dyrektor Wydawnictwa Augustana ks. Jerzy Below. „To zaszczyt dla nas, gdy możemy przyczynić się do powstania książki o bp. Juliuszu Burszem, bo to trzeci z kolei redaktor „Zwiastuna Ewangelickiego”, pisma, które wydajemy do dziś” – mówił dyrektor.

 

O pomyśle wydania takiej książki, który w rodzinie pojawił się trzy lata temu mówił jeden z jej autorów Aleksander Łupienko, pracownik Instytutu Historii PAN – praprawnuk biskupa Juliusza Burschego. Pierwsza jej część powstała jako pokłosie wiślańskiej sesji w 150. rocznicę urodzin biskupa w 2012 r. Druga to teksty przygotowane przez rodzinę. „To historia polskiego patriotyzmu, ale też awansu społecznego” – mówił prelegent. Z kolei Stefan Gardawski, praprawnuk biskupa, opowiedział o fotograficznej spuściźnie Stefana Burschego – swego dziadka, którego niepublikowane dotąd zdjęcia świetnie ilustrują realia życia na początku XX w.

 

Prof. Juliusz Gardawski, specjalizujący się w socjologii ekonomicznej – prawnuk biskupa Juliusza Burschego, w rozmowie z ks. Jerzym Below mówił o tym, jak istotna jest więź rodzinna i jak ważne jest, choć bywa to trudne, by ją utrzymywać. „Byłem wychowany przez kobiety w kulcie biskupa” – mówił profesor, opowiadając o wartościach, jakie rodzina przeniosła przez trudne czasy obu wojen i powojennego reżimu. Był też czas na pytania z sali, gdzie zebrało się blisko 90 słuchaczy.

 

Po spotkaniu można było nabyć książkę, a także obejrzeć wystawę innych publikacji związanych z rodziną Burschów, a obecni w Wiśle autorzy podpisywali zakupione egzemplarze.

 

Źródło i więcej zdjęć: Zwiastun Ewangelicki

Książka "Rodzina Burschów. Opowieść o polskich ewangelikach"