english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rok Reformacji na Mazurach

Koncert zespołu Pieśni i Tańca

07.08.2017

W ramach wojewódzkich obchodów Roku Reformacji w Ostródzie odbył się koncert "Solus Christus", który wysłuchało blisko 2000 gości zebranych w ostródzkim amfiteatrze.


Rok Reformacji na Mazurach

Jednym z centralnych punktów obchodów Roku Reformacji w Województwie Warmińsko-Mazurskim był koncert światowej sławy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zespół ten przygotował specjalny, reformacyjny program artystyczny "Solus Christus", który zawierał w sobie najbardziej znane i cenione utwory muzyczne związane z ewangelicyzmem, między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Françoisa-Josepha Gosseca, Césara Francka. Uczestnicy koncertu usłyszeli również utwory autorstwa założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny, a także ojca reformacji, ks. Marcina Lutra. Podczas występu usłyszeć można było między innymi pieśni takie jak: „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom”, „Jezu przekrasny”, „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz” oraz hymn Kościoła Ewangelickiego „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Poszczególne części koncertu przeplatane były komentarzami, dotyczącymi historii Kościoła oraz roli muzyki w życiu ewangelików, odczytywanymi przez prowadzących koncert ks. Marcina Pysza i ks. Wojciecha Płoszka.

Koncert zgromadził w ostródzkim amfiteatrze blisko 2000 osób oraz licznych gości oficjalnych, Starostów, Wójtów i Burmistrzów z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także dyrektorów i przedstawicieli jednostek samorządowych, instytucji i służb mundurowych. Nie zabrakło także Honorowych Patronów koncertu. Diecezję Mazurską reprezentował ks. bp Rudolf Bażanowski z Małżonką. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, Wicewojewoda Sławomir Sadowski, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz, a także goście z partnerskiego miasta Osterode am Harz na czele z Burmistrzem Klausem Beckerem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego pięknego koncertu. W szczególności zaś samorządom i instytucjom, które współfinansowały wydarzenie: Miastu Ostróda, Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w RP.

Zapraszamy na kolejne centralne obchody Roku Reformacji, tym razem do Olsztyna, gdzie w dniach 12-13 października odbędzie się konferencja naukowa, a 15 października centralne jubileuszowe nabożeństwo w kościele ewangelickim na Starym Mieście. Więcej szczegółów na www.mazury500.luteranie.pl