english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rozpoczął się Wielki Tydzień

Od Niedzieli Palmowej. Również w mediach

20.03.2016

Wielki Tydzień stanowi kulminację Czasu Pasyjnego (Wielkiego Postu). Rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a swoje zakończenie znajduje w Wielką Sobotę. Po niej rozpoczyna się nowy okres roku kościelnego - czas wielkanocny.


Rozpoczął się Wielki Tydzień

Ewangelicy obchodzą Wielki Tydzień, podobnie jak całe chrześcijaństwo zachodnie, według kalendarza gregoriańskiego. Ma on podstawowe znaczenie w roku liturgicznym Kościoła.
 
W Niedzielę Palmową Kościół wkracza w Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa - jak sama nazwa wskazuje - jest wspomnieniem radosnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Wtedy jednak rozpoczęła się w ścisłym tego słowa znaczeniu Jego Pasja – Jego cierpienie i męka.
 
Dlatego charakter Niedzieli Palmowej jest podwójny: radosny i smutny. Ewangelicy radują się ze zbawienia, jakie jest w Jezusie Chrystusie i smucą z tego powodu, że ono zostało okupione ofiarą Jego ciała i krwi.

W Kościele Ewangelickim nie są pielęgnowane niektóre wielkotygodniowe zwyczaje Kościoła tradycji łacińskiej, takie jak na przykład święcenie palm. W dniach świątecznych wierni Kościoła Ewangelickiego starają się skupić na zwiastowaniu żywego Słowa Bożego oraz porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi.

 

***

 

W Wielkim Tygodniu zapraszamy na ewangelickie nabożeństwa do wszystkich kościołów i kaplic.

 

Zapraszamy również do wysłuchania nabożeństwa radiowego, które zostanie wyemitowane w Radiu Katowice w Niedzielę Palmową o 21.10  (retransimsja z kościoła w Pszczynie).

 

W Wielki Piątek natomiast odbędzie się bezpośrednia transmisja nabożeństwa z kościoła w Radomiu w TVP 2 o 17.00.