english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rozpoczęła się jesienna sesja Synodu

Synod Kościoła obraduje w Katowicach

06.10.2017

6 października 2017 r. rozpoczęła się w Katowicach jesienna sesja XIV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.


Rozpoczęła się jesienna sesja Synodu

Sesja ma uroczysty charakter, gdyż prócz regularnych obrad odbędą się również diecezjalne obchody Jubileuszu Reformacji

Na początku obrad odbyło się nabożeństwo w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Kazanie wygłosił zwierzchnik diecezji katowickiej bp Marian Niemiec. Nawiązał do trwającego Roku Reformacji i przypomniał, że „Reformacja to odnowa wiary nauki i życia Kościoła w oparciu o Pismo Święte”. Współcześni uczniowie Chrystusa nadal są wezwani do zawierzenia Ewangelii, elementem tego zawierzenia jest metanoja, przemiana. Tym bardziej, że Jezus wzywał do upamiętania, oczekiwał od swoich uczniów zmiany myślenia.

Bp Niemiec przypomniał słowa Alberta Schweitzera: „Nie można działając zawsze w ten sam sposób oczekiwać innych rezultatów” i dodał „To znaczy, że trzeba zmienić swoje myślenie, a za nim działanie”. Takie przesłanie to zachęta dla współczesnego Kościoła do używania różnych środków, wykorzystując także istniejące media. Zwierzchnik diecezji katowickiej podkreślił, że „Jezus zachęcał, by wychodzić do ludzi. Sam to czynił. Wychodzić, nie czekać aż przyjdą do kościoła na nabożeństwo”. Zauważył, że często troszczymy się o kościoły, dbamy o budynki, a może warto byłoby więcej energii włożyć w te środki i metody, przez które dziś skuteczniej można dotrzeć z Ewangelią do człowieka. Bp Niemiec podkreślił, że Jezus potrzebuje Kościoła, który wychodzi do ludzi.

W pierwszym dniu obrad powołano czterech nowych członków Synodu Kościoła: ks. Jerzego Belowa, ks. Władysława Wantuloka, dk. Pawła Gumperta i dr. Jerzego Sojkę. Synodałowie przyjęli także sprawozdania Rady Synodalnej i Biskupa Kościoła. Gośćmi Synodu są: bp Tomáš Tyrlík, zwierzchnik Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, zastępca biskupa Luterańskiego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej oraz przedstawiciele Kościoła ewangelicko-reformowanego i ewangelicko-metodystycznego.

Obrady Synodu Kościoła potrwają do niedzieli.

Sprawozdanie Biskupa Kościoła na 2. sesję XIV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP