english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Saksofon i organy w kościele Jezusowym

Kolejny koncert w kościele Jezusowym

22.09.2013

W niedzielę 22 września o godz. 17:00 w cieszyńskim kościele Jezusowym odbędzie się już szósty koncert w ramach tegorocznej edycji akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”, organizowanej przez miejscową parafię. Tym razem zabytkowym organom Sauera towarzyszyć będzie saksofon.


Saksofon i organy w kościele Jezusowym

Organizatorzy koncertów zadbali o niesamowitą różnorodność programową. Podczas sierpniowego koncertu obok organisty wystąpił chór z orkiestrą kameralną. Najbliższe spotkanie z muzyką również będzie niezwykłe, dzięki połączeniu dwóch instrumentów: organów i saksofonu, który szerszemu gronu odbiorców kojarzy się głownie z muzyką jazzową. Podczas niedzielnego koncertu wystąpią Wiktor Brzuchacz (organy) i Cezary Wieprzowski (saksofon). Zabrzmią utwory organowe oraz kompozycje wykonane na saksofonie z towarzyszeniem organów. W programie między innymi: J.S. Bach, C.F. Telemann, E. Granados, G.Belier i muzyka filmowa.

Wiktor Brzuchacz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Bogusława Grabowskiego. Młody artysta występuje na licznych koncertach i festiwalach w całym kraju. W 2006 roku zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. W 2009 roku uczył się improwizacji w Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji w klasie prof. Pierra Pincemailla. Wiktor Brzuchacz jest Dyrektorem Artystycznym "Koncertów poetycko-muzycznych" w Pałacu w Chrzęsnem, zajmuje się popularyzacją polskiej muzyki i sztuki w kraju i za granicą.

Cezary Wieprzowski ukończył Państwową Szkołę Muzycznej II stopnia w klasie fagotu i saksofonu w Katowicach. Jego pasją jest muzyka baroku, zwłaszcza kompozycje J.S. Bacha oraz G. F. Telemanna. Jest autorem wielu opracowań oraz transkrypcji utworów z innych instrumentów dętych na saksofon. Występuje jako solista, z towarzyszeniem organów, fortepianu oraz innych instrumentów. W latach 2005 -2010 występował z kubańskim gitarzystą Manuelem Rodriguezem. W latach 2007-2010 współpracował z grupą jazz-rockową Liermann, z którą nagrał płytę z pieśniami Franciszka Schuberta w aranżacji jazzowo-rockowej. Od 2005 roku współpracuje z Filharmonią Częstochowską.

Organizatorzy akcji serdecznie zapraszają na to niecodzienne muzyczne wydarzenie, które pokaże, że symbioza brzmień tak odległych sobie instrumentów jest możliwa i tworzy wspaniałą przestrzeń dla dzieł muzyki klasycznej oraz współczesnej. Więcej informacji o koncercie i akcji znaleźć można na stronie www.ratujmyorgany.pl.