english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sekrety rodzinne bywają niebezpieczne

Konferencja dla Kobiet

16.11.2013

Centrum Misji i Ewangelizacji organizuje 16 listopada w Wiśle-Jaworniku konferencję zatytułowaną Sekrety rodzinne, skierowaną do pań.


Sekrety rodzinne bywają niebezpieczne

Organizatorka spotkania, Mariola Fenger z Duszpasterstwa Dorosłych wyjaśnia, że pośrednio do tematu konferencji zainspirowała ją powieść Lidii Czyż Mocniejsza niż śmierć. Bohater książki, jako dziecko staje się ofiarą „rodzinnego sekretu” – alkoholizmu matki i przemocy fizycznej oraz psychicznej, gdy kobieta bije go i grozi surowymi karami, jeśli wyjawi tajemnicę jej nałogu. Brak zdrowych relacji w rodzinie powoduje także, że chłopiec nie potrafi opowiedzieć o swoich problemach ojcu, a ten nie dostrzega dramatu dziecka i żony, zajęty sprawami zawodowymi, studiami i wyjazdami.

 

Przewodnim wersetem konferencji jest fragment z Trzeciej Księgi Mojżesza (19,18), który wielokrotnie pojawia się i w Nowym Testamencie: „[…] będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Jam jest Pan!”.

 

– W Liście Jakuba (2, 8) jest nawet powiedziane, że jest to królewskie przykazanie. Zatem otwartość i pielęgnowanie relacji jest, moim zdaniem, wypełnianiem Bożych przykazań – mówi Mariola Fenger.

 

Główny wykład na konferencję przygotowała Ilona Hajewska (mediator sądowy). Będzie także możliwość rozmowy z autorką powieści Mocniejsza niż śmierć – Lidią Czyż.

 

– Bardzo nie lubiłam, kiedy ktoś "związywał mnie tajemnicą" i namawiał do milczenia. Od wczesnego dzieciństwa, broniłam się jak umiałam, przed takim stawianiem sprawy. Nie lubiłam i nadal nie lubię plotkowania i obgadywania. Wiem, że otwartość nie tylko pomaga nawiązywać relacje, podtrzymywać je, ale także daje ogromną swobodę i możliwość patrzenia drugiemu człowiekowi w oczy. Ciekawa jestem czy inne panie podzielają mój pogląd i chciałyby posłuchać o konsekwencjach sekretów w sferze duchowej i psychologicznej, a co za tym idzie po prostu w życiu – dodaje Mariola Fenger.

 

Spotkanie – w domu gościnnym parafii ewangelickiej w Wiśle-Jaworniku rozpocznie się 16 listopada o godz. 10.00, a zakończy o 15.00. O jego oprawę muzyczną zadba Filip Król.