english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Serce Łodzi

Ekumeniczny Wieczór Uwielbienia

14.11.2018

11 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim w Łodzi odbył się Ekumeniczny Wieczór Uwielbienia z udziałem zespołu Exodus15. Spotkanie modlitewne połączono z wręczeniem tegorocznej nagrody Serce Łodzi dla osób zasłużonych w walce o niepodległą Polskę i dla dialogu ekumenicznego. 


Serce Łodzi

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości kapituła przyznała pośmiertne wyróżnienie trzem osobom wywodzącym się z tradycji rzymskokatolickiej, ewangelickiej i żydowskiej.

Wyróżniono bp. Wincentego Tymienieckiego, pierwszego biskupa erygowanej w 1920 roku rzymskokatolickiej diecezji łódzkiej, ks. Rudolfa Gundlacha, proboszcza pierwszej parafii ewangelickiej Świętej Trójcy w Łodzi i społecznika, oraz kpt. Filipa Śmiłowskiego wyznania mojżeszowego, który poległ w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Nagrody odebrali duchowni reprezentujący wspólnoty, do których należeli wyróżnieni – metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza ks. Michał Makula oraz rabin Dawid Szychowski.


Jak informuje strona Archidiecezji Łódzkiej, nagroda „Serce Łodzi” przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, która oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom. Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.

Po wręczeniu nagród odbył się koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu Exodus15. Na zakończenie wspólną modlitwę poprowadzili pastor Leszek Wakuła (Zbór Baptystów w Łodzi), ks. Michał Makula oraz abp Grzegorz Ryś, który udzielił zebranym błogosławieństwa.


W Ekumenicznym Wieczorze Uwielbienia uczestniczyli wierni, w tym szczególnie młodzież, z różnych Kościołów.

Obecna była również prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

źródło: ekumenizm.pl