english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Siła modlitwy w Krakowie

Ekumeniczne nabożeństwa z modlitwą za uchodźców

24.09.2015

23 września 2015 roku, w rzymskokatolickiej bazylice św. Trójcy (oo. Dominikanów) w Krakowie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo: „Umrzeć  z nadziei”, którego motywem przewodnim była modlitwa za uchodźców.


Siła modlitwy w Krakowie

W nabożeństwie w Krakowie wziął udział Biskup Kościoła, ks. Jerzy Samiec oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie ks. Roman Pracki. Obecny był także ks. Józef Bartos z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. 

Homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. W nawiązaniu do słów Jezusa: „Albowiem łaknąłem, a daliście mi jeść, pragnąłem, a daliście mi pić, byłem przychodniem, a przyjęliście mnie, byłem nagi, a przyodzialiście mnie, byłem chory, a odwiedzaliście mnie, byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie” (Mt 25, 30-46), zaznaczył, że chrześcijanie nie powinni zadawać pytania czy przyjmować, czy też nie przyjmować uchodźców, albo dawać czy nie dawać. Wszystko co jest jakąkolwiek własnością nie należy do człowieka, lecz jest darem od Boga. Stąd obdarzając innych dzielimy się tym, co już otrzymaliśmy, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność.

Inicjatorem spotkań modlitewnych w całej Polsce była Wspólnota Świętego Idziego, działająca na rzecz ekumenizmu.  Nabożeństwo było możliwością wspomnienia osób, którzy  z nadzieją na lepsze jutro, uciekali do Europy, lecz w tej drodze stracili życie. Wymieniano ich imiona i opowiadano historie o próbach wydostania się z miejsc ogarniętych wojną na przykład na łodziach czy pontonach, które tonęły w drodze. Modlono się również o tych, którzy pozostali, za rodziny, za przyjaciół i przede wszystkim za osoby, które ciągle podejmują próby ucieczki do wolności. Ważnym elementem była też modlitwa o pokój w krajach objętych konfliktami i wojną.

Podobne nabożeństwa odbyły się  w Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku, Opolu, Gdańsku i Koszalinie.

Współorganizatorami nabożeństw byli m.in.: Polska Rada Ekumeniczna oraz miesięcznik „Znak”.