english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

ŚLĄSK w Legnicy

Solus Christus w luterańskim kościele Marii Panny

10.09.2013

W piątek, 6 września w ewangelickim kościele Marii Panny w Legnicy miało miejsce wydarzenie, które z pewnością na długo zapisze się w pamięci miejscowych parafian oraz całej lokalnej społeczności.


ŚLĄSK w Legnicy

Tego dnia do Legnicy na zaproszenie miejscowej parafii przybył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Od lat ta maleńka obecnie społeczność ewangelicka nie gościła w swoich progach tak znakomitych artystów i muzyków. Kościół, mimo tego, że koncert był biletowany wypełnił się po brzegi, a zgromadzona publiczność z niezwykłą uwagą i przejęciem wsłuchiwać się mogła w brzmienie ewangelickich pieśni. Zespół wykonał bowiem program „Solus Christus”, który doskonale wpisuje się w zbliżającą się rocznicę 500- lecia Reformacji. Zawarte w pieśniach i słowie wiążącym niezwykle bogate teologiczne treści z całą pewnością skłoniły do refleksji i przemyśleń.

 

Koncert odbywał się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Legnicy, co też miało wpływ na tak duże zainteresowanie ze strony lokalnej społeczności, której dotąd Zespół „Śląsk” kojarzył się wyłącznie z muzyką regionalną i folklorem. Koncert pokazał piękno pieśni ewangelickiej, która ma swoje stałe miejsce w naszej duchowości i codziennym życiu, a jednocześnie potrafi być inspiracją. Jeden z uczestników koncertu tuż po jego zakończeniu powiedział mi: Ta pieśń daje mi zupełnie inne spojrzenie na moją wiarę. Ona potrafiła ukoić, ubogacić i wlać nadzieję w moje życie. Myślę, że wielu podpisałoby się pod tymi słowami.

  

Przy tej okazji dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego koncertu, bo dzięki temu jako jedna z najmniejszych społeczności ewangelickich w kraju pokazaliśmy, że w takich miejscach jak Legnica też można zapełnić duży kościół i wyjść naprzeciw bliźniemu, przekazując nasze bogate ewangelickie treści.  

 

ks. Jerzy Gansel