english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śląskie Forum Reformacyjne

Wspólne obrady synodów Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej

06.11.2016

W sobotę, 6 listopada br. w Bielsku-Białej na wspólnej sesji spotkały się dwa synody: Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej Kościoła luterańskiego. Okazją był początek obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji. 


Śląskie Forum Reformacyjne

Synod rozpoczął się od nabożeństwa Wieczerzy Pańskiej w bielskim kościele Zbawiciela. Prowadził je bp dr Adrian Korczago wraz z bp. dr. Marianem Niemcem i radcami diecezjalnymi: ks. Henrykiem Reske i ks. Piotrem Wowry. 

 

Po nabożeństwie członkowie synodów w ramach Śląskiego Forum Reformacyjnego wysłuchali głównego wykładu, którego tematyka związana była z cywilizacyjnymi skutkami Reformacji i jej wpływem na współczesność. Wygłosił go ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ks. Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa Augustana z Bielska-Białej zaprezentował różne inicjatywy związane z rozpoczętym rokiem jubileuszu. Jedną z nich jest książka o Reformacji autorstwa dr. Jerzego Sojki i dr. Łukasza Barańskiego. Prezentacja pierwszego tomu książki, wraz z rozmową z jej autorami, odbyła się podczas wspólnych obrad synodalnych.

 

W czasie uroczystej sesji śpiewał chór Credo z parafii w Bładnicach pod dyr. Pawła Gasia. W sesji uczestniczyli również zaproszeni goście, w tym prezedent Bielska-Białej Jacek Krywult. 

 

Po przerwie synody spotkały się również oddzielnie. Przyjęto preliminarze budżetowe na kolejny rok i dyskutowano o planach na 2017 rok. 

 

Wspólna sesja była też ostatnią sesją synodów diecezjalnych bieżącej kadencji. Obecnie w parafiach ewangelickich trwa procedura wyłaniania członków nowych synodów diecezjalnych. Wczesną wiosną przyszłego roku synody diecezjalne wybiorą swoich przedstawicieli do Synodu Kościoła, który na pierwszej sesji spotka się 21 kwietnia 2017 roku.

 

zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki