english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Słowo bp. Jerzego Samca na Wielki Piątek

Wielki Piątek. Dzień w którym Bóg zdjął z nas ciężar i wziął go na siebie

14.04.2017

Słowo zwierzchnika Kościoła na Wielki Piątek.


Słowo bp. Jerzego Samca na Wielki Piątek

A Jezus zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał. A wszystkie te rzesze, które się zeszły na to widowisko, ujrzawszy to, co się stało, bijąc się w piersi zawracały. Wszyscy zaś jego znajomi stali opodal, również niewiasty, które towarzyszyły mu do Galilei, widziały to. (Łk 23, 46.48-49)
 
Golgota. Widowisko, tłumy ludzi, jest co oglądać. Trwa spektakl napisany przez nas: „To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech”. Dlatego w Wielki Piątek stoimy ponownie przed krzyżem Chrystusa, ponownie w tłumie, nie odwracamy wzroku, nie zawracamy, lecz czasem bijemy się w piersi. 

Czym jest dla nas ten krzyż? Dlaczego przyciąga naszą uwagę? Czy gromadzimy się pod nim, bo liczymy na sensacyjne wieści, a może spodziewamy się cudów? Czym jest dla mnie krzyż? Kim jest Jezus Chrystus, który oddaje swojego ducha Ojcu? Kim jest dla mnie i dla Ciebie?

Patrzę na krzyż i wiem, że to ja powinienem tam być. To moja droga, mój ciężar, mój grzech. To we mnie pozostaje przeświadczenie, że nie zasłużyłem na miłość, a mimo to jestem kochany. To ja zostałem skazany, a Chrystus umiera za mnie. 

Wielki Piątek. Dzień w którym Bóg zdjął z nas ciężar i wziął go na siebie. Dzisiaj szczególnie uświadamiamy sobie jak Go potrzebujemy, jak potrzebujemy ratunku, jak potrzebujemy Chrystusa. 

Życzę nam wszystkim, byśmy zobaczyli Ukrzyżowanego nie jako widowisko, lecz jako Zbawiciela. Zbawiciela, który otwiera na drugiego człowieka, uczy miłości, wrażliwości i współczucia.
 
Życzę Zbawiciela.
 
bp Jerzy Samiec