english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Solus Christus w kościele Marcina Lutra

Zespół Śląsk w Białej

18.11.2012

Tym razem swój program „Solus Christus” Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przedstawił w sobotę 17 listopada 2012 r w kościele ewangelickim w Białej (Bielsko-Biała). Jest to specjalny wybór pieśni ewangelickich, światowych jak i polskich, prezentowany w czasie Dekady Reformacji, która jest przygotowaniem do jubileuszu 500 lat Reformacji w roku 2017.


Solus Christus w kościele Marcina Lutra

Kościół z tej okazji wypełnił się jak rzadko w swojej historii. Zajęte były nie tylko wszystkie ławki w nawie głównej, jak i na obu emporach, ale też wiele dodatkowo ustawionych krzeseł. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. Henryk Mach. Za wsparcie organizacyjne i finansowe podziękował jeden z inicjatorów koncertu, poseł sejmiku śląskiego Janusz Buzek.

 

Koncert prowadził i o roli pieśni ewangelickiej mówił ks. Marcin Brzóska. Chórem i zespołem muzycznym dyrygował Jean-Claude Hauptmann, który też jest autorem tego programu.
Program "Solus Christus" rozpoczęły hymny "Gaude Mater" oraz "Warownym grodem" - pieśń z 1529 roku, która w czasach Marcina Lutra była hymnem Reformacji, a dziś śpiewana jest podczas uroczystych nabożeństw w większości Kościołów protestanckich. Nie mogło także zabraknąć jednej z najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich "Toruj Jezu sam". Publiczność zgromadzona wysłuchała także pieśni ewangelickich w opracowaniu Stanisława Hadyny oraz "Wierzyć mnie Panie ucz", "Imię Jezusa", "Widząc jak ktoś płacze", "Za rękę weź mnie Panie", "Ojcze nasz". W programie znalazły się również tak znane pieśni jak "Jezu mój krasny", a także utwory Mozarta i Gosseca.

  

Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali tak ważną dla Śląska Cieszyńskiego pieśń „Ojcowski dom”.

 

www.zwiastun.pl, ks. Jan Byrt

zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki