english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sosnowiec przedstawia ewangelików

Wystawa w Zamku Sieleckim

28.07.2014

W piątek 25 lipca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Sosnowieckie Sacrum: Kościół Ewangelicko-Augsburski” w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. 


Sosnowiec przedstawia ewangelików

Wystawa zorganizowana przez Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki będzie otwarta dla zwiedzających do 10 listopada. Na specjalnie przygotowanych planszach przedstawione są dzieje całego ewangelicyzmu, historia tego wyznania na terenie Sosnowca, a także podstawy wiary ewangelików.  

 

- Cykl wystaw Sosnowieckie Sacrum ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom najważniejsze wyznania w historii miasta. Dzięki poruszeniu tej tematyki zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o swoich sąsiadach oraz nabrać szacunku w stosunku do innych wyznań. Na wystawie będzie można poznać okoliczności powstania luteranizmu i jego rozwój. Zaprezentujemy również najważniejsze postaci zasłużonych dla miasta luteranów - czytamy na stronie Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki.  

 

Wystawie towarzyszy cykl wykładów. 17 września historię ewangelików w Sosnowcu przedstawi ks. Adam Malina, proboszcz sosnowieckiej parafii. Tydzień później, bo 24 września ks. bp Jan Cieślar zaprezentuje wykład na temat życia ewangelików w dawnym zaborze rosyjskim. Na sam koniec cyklu, czyli 1 października ks. dr Adrian Korczago opowie o ewangelickiej duchowości, praktykach religijnych i zwyczajach. 

 

Powstanie i rozwój kościoła ewangelickiego w Sosnowcu ściśle związane są z postacią Henryka Dietla, przemysłowca pochodzącego z Saksonii, który osiedlił się na tych ziemiach razem z rodziną w drugiej połowie XIX wieku. W Sosnowcu założył jedyną wówczas w Rosji przędzalnię wełny czesankowej, a jej korzystne ceny na skutek wojny celnej Rosji z Zachodem uczyniły go wkrótce czołową postacią miasta i regionu. Rodzina Dietlów z własnych środków założyła ewangelicką szkołę kantoratową, ufundowała gimnazjum, ogród botaniczny, łożyła na wiele przedsięwzięć charytatywnych i publicznych. Dietlowie ufundowali też kościół ewangelicki w Sosnowcu dla całej zagłębiowskiej społeczności. 

 

Więcej informacji pod linkami:

Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sosnowcu

FOT. ks. Adam Malina / Tomasz Płaziński