english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śpiewajcie Panu, bo cuda uczynił

Warsztaty muzyczne dla młodych Polaków i Czechów

26.09.2014

W ciągu niecałych trzech dni nauczą się 14 nowych utworów, czeka na nich dziesięciu dyrygentów; mogą przyłączyć się do jednej z czterech grup, a na koniec wystąpić w podwójnym koncercie finałowym. Mowa o uczestnikach IV Warsztatów Muzycznych organizowanych przez Centrum Misji i Ewangelizacji, które po raz pierwszy mają charakter międzynarodowy – dla młodych Polaków i Czechów. Koncert finałowy - 28 września - będzie otwarty dla publiczności, bez płatnych biletów.


Śpiewajcie Panu, bo cuda uczynił

– Burzliwa historia naszego regionu podzieliła nas kiedyś na dwa odrębne kraje. Dziś te granice na szczęście coraz bardziej zanikają. Nie musimy już czekać w kolejce, by udać się do sąsiedniego kraju. Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się także do tego, że granice, które być może wciąż są w nas, również zaczną zanikać. Niech w tym wszystkim jednoczy nas wspólny cel, który wyraża psalmista: Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił! – wyjaśnia koordynator przedsięwzięcia, Marcin Podżorski.

 

W ramach warsztatów 10 dyrygentów z obu stron Olzy, na co dzień prowadzących zespoły i chóry młodzieżowe, przygotowuje opracowania 14 młodzieżowych utworów w czterogłosie (sopran, alt, tenor, bas). Będą oni również prowadzić warsztaty w poszczególnych grupach i na zmianę dyrygować całym chórem. Koncertom towarzyszyć będzie zespół profesjonalnych muzyków pod kierownictwem Mateusza Walacha.

 

Próby rozpoczną się w piątkowy wieczór (26 września, około godz. 18.00), a następnie potrwają przez całą sobotę i niedzielę. Całość zakończy wieczorny koncert finałowy w cieszyńskim teatrze. Miesiąc później będzie jeszcze jedna okazja, by zaprezentować wyćwiczony repertuar - po drugiej stronie Olzy, w Czeskim Cieszynie.

 

Od piątku do niedziel (26–28 września) uczestnicy warsztatów będą ćwiczyć w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Panie dyrygentki to Noemi Bocek, wokalistka i autorka tekstów zespołu Noemiracles; Agnieszka Dobrakowska, dyrygentka parafialnego chóru Cantate w Chorzowie i nauczycielka w chorzowskiej szkole muzycznej; Justyna Gazda z zespołu SDG przy ustrońskiej parafii oraz Dorota Podżorska kierująca dziecięcym chórem Nadzieja, Zespołem Dzwonków i chórem młodzieżowym 20+ przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie.

 

W gronie dyrygentów znaleźli się Jakub Gazda – muzyk i aranżer w ustrońskim zespole SDG, (na co dzień student automatyki i robotyki!), Leszek Kaleta, nauczyciel wokalu w szkole muzycznej w Czeskim Cieszynie, Filip Król – szef zespołu muzycznego Cześć oraz ks. Marek Michalik – proboszcz parafii w Wiśle Czarnem. Do szerokiego grona dyrygentów IV Warsztatów Muzycznych należą także Janek Stebel prowadzący zespoły młodzieżowe „Falstart” w Chorzowie i „Be Happy” w Pierśćcu. Aranżacje muzyczne 14 utworów, których nauczą się uczestnicy warsztatów, przygotował Mateusz Walach, który prowadzi m.in. zespoły: Luter Park, Cover Brass Band, „Mateusza Walach Big Band” oraz Orkiestrę Kameralną Silesian Art Collective.

 

Pierwszy pokaz osiągnięć warsztatów będzie ich uroczystym zakończeniem. To koncert w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 18.00, w niedzielę, 28 września. Wstęp bezpłatny. Wejściówki można otrzymać w księgarni „Warto”  w Cieszynie (ul. Wyższa Brama 29) i przed koncertem. Zostanie on powtórzony jeszcze 31 października w kościele Na Niwach w Czeskim Cieszynie o godzina 20.00. Występ będzie połączony ze spotkaniem pod hasłem Noc z Lutrem.  

 

 

Organizatorzy IV Warsztatów Muzycznych

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Partner: SCEAV Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania / Slezská Církev Evangelická Augsburského Vyznání

 

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014

Projekt spolufinancovaný Odborem Veřejné a Kulturní diplomacie Ministerstva zahraničních věcí v rámci soutěže Česko-polské forum 2014: podporovaní rozvoje polsko-českých vztahů 2014.

 

Na zdjęciach: uczestnicy Warsztatów Muzycznych 2013