english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śpiewali Panu

XIV Przegląd Twórczości Artystycznej Diecezji Katowickiej

17.06.2014

7 czerwca 2014 r. był dniem pełen emocji. Około 100 utalentowanych muzycznie młodych ludzi wzięło udział w XIV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Diecezji Katowickiej.


Śpiewali Panu

Tradycyjnie już  miejscem Przeglądu był kościół Jezusowy jastrzębskiej parafii, który gościnnie otworzył swoje podwoje  dla uczestników imprezy. Do Jastrzębia przybyli młodzi ludzie z Mikołowa, Golasowic, Pierśćca, Hołdunowa, Wodzisławia Śląskiego, Katowic. Gospodarzy reprezentowały dwa zespoły – Sola Gratia i Międzyparafialny Zespół Młodzieżowy.  Hasłem przewodnim spotkania był Psalm 95,1 „Pójdźcie, radośnie śpiewajmy Panu, wznośmy okrzyki radosne skale zbawienia naszego”.

 

Gościem honorowym Przeglądu był biskup-elekt Diecezji Katowickiej ks. dr Marian Niemiec, który wysoko ocenił starania uczestników i zachęcał do odkrywania talentów, które każdy z nich posiada. Docenił zaangażowanie dyrygentów, opiekunów grup we wspieraniu dzieci i młodzieży, a także odkrywaniu i pogłębianiu swoich pasji muzycznych. Podziękował diakon Renacie Raszyk oraz ks. proboszczowi Janowi Raszyk za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.

 

Oprócz popisów wokalnych chórów, zespołów i solistów w kościele zabrzmiały utwory muzyki klasycznej. Klaudia Camilla Twardzik oraz Adam Bieda wykonali na organach m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha.

 

Podczas Przeglądu nie zabrakło chwil refleksji, kiedy wspominano zmarłego w styczniu bp. Tadeusza Szurmana, któremu szczególnie bliska była ta impreza i który trzynaście razy na niej gościł. Zawsze z uznaniem wypowiadając się o młodych śpiewakach i inicjatorach tego przedsięwzięcia.

 

Piotr Kurek, przewodniczący Kapituły  Funduszu Stypendialnego im. Bpa Tadeusz Szurmana, ogłosił pierwszego laureata tego wyróżnienia. Został nim Piotr Karzełek z Golasowic. Nagroda zostanie wręczona w  dniu 9 lipca w Katowicach.

 

Główną częścią imprezy był Koncert Finałowy, ale program obfitował też i w inne atrakcje. Chętni mogli wziąć udział w konkursie „Mam talent”. W tym roku prezentowano ciekawe układy taneczne, śpiewano, recytowano, grano na gitarze, organach, saksofonie i skrzypcach. Jury było pod wrażeniem wielości uzdolnień młodych uczestników. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę ufundowaną przez Radę Sołecką Ruptawy i Cisówki. Jako, że pogoda dopisała, był też czas na gry i zabawy na wolnym powietrzu. Panie kucharki zadbały o to, aby nikt nie był głodny i przygotowały – jak zawsze – smakowite specjały.

 

Na zakończenie trudno było się rozstać. Każdy wyjechał z Jastrzębia z upominkiem, którym były płyty Zespołu Młodzieżowego z Orzesza ofiarowane przez Władze Diecezji Katowickiej, dyplomem uczestnictwa w XIV Przeglądzie Twórczości i zakładką z wypisanym hasłem biblijnym spotkania. 

 

Katarzyna Barczyńska