english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie na granicy na koniec wakacji

Dzieci z Diecezji Katowicakiej w Gołkowicach

02.09.2013

„Spotkanie na Granicy” – to tajemnicze hasło zgromadziło dzieci i młodzież oraz ich rodziców z całej Diecezji Katowickie Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego na spotkaniu w ostatni dzień wakacji.


Spotkanie na granicy na koniec wakacji

Gołkowice, położone przy granicy z Czechami, a w zasadzie tamtejsza parafia zaprosiła dnia 31 sierpnia br. wszystkich, którzy chcieli podziękować Panu Bogu za wakacyjny czas i polecić się Bożej opatrzności na nowy rok szkolny.  

 

Ksiądz proboszcz Daniel Ferek biblijnym hasłem dnia powitał w pięknym 100-letnim kościele im. Marcina Lutra wszystkich przybyłych, a w szczególności zwierzchnika Diecezji Katowickiej ks. biskupa Tadeusza Szurmana, radców Konsystorza ks. dra Mariana Niemca i Bożenę Polak oraz obecnych księży. Ksiądz biskup przekazał pozdrowienia od Rady Diecezjalnej i władz Kościoła oraz życzył błogosławionego czasu w trakcie całego zjazdu.

 

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym śpiewem, który prowadził Chórek Nowego Przymierza z Golasowic przy akompaniamencie ks. Daniela, a wszyscy uczestnicy pieśnią dziękowali Bogu za wspaniały czas wakacyjny – to była piękna chwila gdy wypełniony po brzegi kościół brzmiał pieśnią na chwałę Bożą płynącą z serc zgromadzonych dzieci.

 

Słowo Boże i ciekawy komentarz do hasła „Na Granicy”  przygotował ks. Marcin Konieczny z Tychów, który zwrócił uwagę na fakt, że każdy z nas przekracza w życiu wiele granic. Dzieci i młodzież zachęcił do pozytywnego wysiłku w poszukiwaniu nowych celów i osiągnięć. Mogliśmy również usłyszeć wiele ciekawych przykładów jakich granic nie powinniśmy przekraczać w życiu szkolnym i rodzinnym.

 

Po wyjściu z kościoła, wg dokonanego wcześniej podziału, zorganizowano zajęcia grupowe. Można było się czegoś nowego nauczyć na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i na fantomie przećwiczyć metodę sztucznego oddychania. Do zadań sportowych należał „Bieg na orientację”, gdzie każdy otrzymał mapę terenu i musiał odnaleźć wszystkie zaznaczone punkty. Na zajęciach plastycznych uczestnicy poznali technikę składania papieru - origami oraz wykazali się kreatywnością podczas pracy z modeliną.

 

W przeprowadzenie tychże zajęć zaangażowali się nauczyciele i pracownicy miejscowego Zespołu Szkół oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie, a także władze Gminy Godów, które użyczyły nam namiot, pod którym mogły odbyć się nasze zajęcia. Natomiast Danuta Marciniak, zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, zaprosiła  rodziców na prelekcję: „Każde dziecko powinno mieć dom - idea rodzicielstwa zastępczego”.

 

Po wyczerpujących konkurencjach każdy mógł się posilić kołaczem, grillowaną kiełbasą, chlebem i napojem. O poczęstunek zadbały członkinie Koła Pań z parafii Gołkowice.

 

Na zakończenie po raz drugi zebraliśmy się w kościele na wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. Jan Raszyk, a błogosławieństwa udzielił ks. biskup. Podziękował on również za organizację spotkania. Uroczystość zakończyła się śpiewem i pamiątkowym zdjęciem. W diecezjalnym pożegnaniu wakacji wzięło udział 190 dzieci i 50 rodziców, a o sprawny przebieg spotkania zadbało ok. 40 wolontariuszy.

 

Wspólne spotkanie przeminęło bardzo szybko, pogoda była sprzyjająca, dzieci uśmiechnięte i zadowolone. Jednak wszyscy mieli świadomość, że niedługo zabrzmi pierwszy dzwonek  i nadejdzie  czas nauki, tak potrzebnej w życiu młodego człowieka. Dlatego w dobrych humorach rozstaliśmy się gotowi na spotkanie już za rok.

 

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie w Gołkowicach i nie raz jeszcze zobaczymy się jeszcze u nas - „Na Granicy”.

 

Edyta Bebek