english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie noworoczne u Prezydenta RP

Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami Kościołów, religii i mniejszości narodowych

16.01.2018

15 stycznia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie noworoczne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami obecnych w Polsce związków wyznaniowych, Kościołów, religii, narodów i grup etnicznych.


Spotkanie noworoczne u Prezydenta RP

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentowali m.in. bp Jerzy Samiec, bp Jan Cieślar, ks. dr Grzegorz Giemza i ks. Piotr Gaś.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą przedstawicieli Kościołów i wyznań w intencji pokoju i ojczyzny. Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, ks. Piotr Gaś, w modlitwie podziękował Bogu za to, że od wieków pamięta o Polsce, naszej ziemskiej ojczyźnie, za wioski, miasta, za nasze domy i rodziny, za wszystkich którzy do nas przybywają i znajdują u nas schronienie i przyjaźń. Prosił Boga, by uczył ludzi jak powinni miłować drugiego człowieka. Przypomniał, że tym, który spaja ludzi jest Jezus Chrystus. Ks. Gaś podziękował również za wolność i prosił Boga, aby sprawił byśmy nikomu jej nie zabierali, nikogo nie krzywdzili, lecz pamiętając o ofierze krzyża Jezusa Chrystusa, ofiarnie pomagali wszystkim, którzy potrzebują pomocy.

W przemówieniu do zebranych gości prezydent Duda podkreślił, że "wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa". Andrzej Duda dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie - przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych, "związanych jednym, najważniejszym elementem - wspólną Rzeczpospolitą".


Przypomniał, że rok 2018, kiedy wypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest rokiem szczególnym. Prezydent powiedział: "Są dwa fundamentalne elementy związku naszego z Rzeczpospolitą i Rzeczypospolitej z nami. Z jednej strony, to my - mówię w sensie wielu pokoleń - stawaliśmy w obronie Rzeczypospolitej, ramię w ramię, niezależnie od języka, którym posługiwali się nasi przodkowie i którym my sami się posługujemy, niezależnie od tego, jaką wiarę wyznawaliśmy, niezależnie od tego, w której części polskiej ziemi mieszkaliśmy, stawaliśmy w obronie i w walce o Rzeczpospolitą, broniąc jej albo walcząc o to, by ją odzyskać". Zauważył też, że symbolem wspólnoty obywateli i jej różnorodności są polskie cmentarze wojenne: "Są tam groby z krzyżem i łacińskim, i prawosławnym, i z półksiężycem, i z gwiazdą Dawida - i ci żołnierze leżą obok siebie, tak jak walczyli razem". Przypomniał, przed stu laty walczono, by Polska była wolna, niepodległa i suwerenna i dzisiaj jest krajem, który zapewnia bezpieczeństwo, spokój, możliwość normalnego życia. Na koniec swojego wystąpienia prezydent złożył zgromadzonym życzenia, by był to dobry rok, by zrealizowali wszystkie swoje zamierzenia i cele, które sobie stawiają.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że w naturalny sposób spotkanie noworoczne kieruje myśli ku tematyce czasu: "Najpierw ku zwykłemu czasowi historycznemu, który - dzięki wkroczeniu weń Boga w ludzkiej postaci - stał się czasem zbawczym, stał się czasem świętym. Od tej chwili, podobnie jak światło i ciepło słońca są błogosławieństwem dla ziemi, tak też światło Boga stało się błogosławieństwem dla ludzkości". Abp Gądecki przypomniał także ważne w minionym roku wydarzenia dla Kościoła rzymskokatolickiego. Odniósł się także do tematu uchodźców nawiązując do słów papieża Franciszka: "najważniejszym kryterium nie może być tutaj bezpieczeństwo narodowe, lecz tylko człowiek. I to człowiek, który nie ogląda się tylko na własne, egoistycznie rozumiane dobro, ale bierze także pod uwagę dobro innych". Przewodniczący KEP złożył życzenia uczestnikom spotkania: "Oby ten Nowy Rok okazał się rzeczywiście dobrym rokiem. I nie myślę tutaj wcale o ufności pokładanej w bardziej sprzyjający los, czy w nowy splot rynku i finansów, lecz myślę o wysiłku wniesionym w to, abyśmy sami stali się – z pomocą łaski Bożej - nieco lepsi i bardziej odpowiedzialni. A stanie się tak, jeśli przyjmiemy w nas i między sobą miłość, którą dał nam Chrystus".

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej życzenia przekazał jej Dyrektor ks. dr Grzegorz Giemza. Życzył zgromadzonym, by rok 2018 był rokiem kolorowym, różnorodnym, by świętowanie było różnorodne: "Byśmy mogli odczuć, jak różnorodny jest nasz kraj, ale byśmy zawsze pamiętali, że mamy jeden mianownik, o którym wspomniał już pan prezydent. Tym wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich jest Polska i to, że jesteśmy Polakami". Ks. Giemza zaznaczył, że "Różnorodność, bycie razem może spowodować, że jest więcej, a nie mniej". Dlatego życzył, by w roku obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości "świętowanie było tak różnorodne i tak rozkwitło, by było zaskoczeniem dla nas wszystkich, szczególnie dla tych, który trochę może powątpiewają, bo nasza Polska jest pełna barw i chodzi o to by wszystkie te barwy zauważyć, oczywiście na tle bieli i czerwieni, bo jakże by inaczej". Dyrekto PRE podkreślił, że należy pamiętać, że jedność jest darem, nie jest dana na zawsze. "Trzeba się o nią troszczyć, czasem trzeba walczyć. Czasem trzeba włożyć duży wysiłek".

Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego mufti Tomasz Miśkiewicz, składając życzenia zaznaczył, że rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko dla państwa polskiego, lecz także dla społeczności muzułmańskiej w Polsce, gdyż w tym roku przypada 80-lecie pierwszego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego. Mufti Miśkiewicz powiedział: "Życzę sobie i państwu, byśmy zawsze mogli się tak spotykać w pełnej harmonii i pokoju, w duchu otwartego serca, przyjaźni i w trosce o dobro ojczyzny, naszego kraju, o dobro naszego Boga, który nas wspiera niezależnie od religii - czy jest ona religią chrześcijańską, żydowską czy muzułmańską. Wszystkie religie pochodzą od jednego Boga i wszyscy do tego Boga powrócimy".

W swoim pozdrowieniu do zebranych naczelny rabin Polski Michael Schudrich ocenił, że rok 2018 ma szczególne znaczenie. Przypominał, że w alfabecie hebrajskim każdej literze przypisano wartość liczbową i gdy zapisze się liczbę 18 za pomocą liter ("chet", czyli 8 i "jud", czyli 10) i otrzyma się słowo "chaj" - "życie". "Rok 18. to życie, Polska zawsze będzie żyć". 

Transmisja ze spotkania dostępna jest na stronie prezydent.pl link