english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie partnerskie w Szwecji

Rozmowy o przeszłości i przyszłości

24.09.2018

Polska delegacja odwiedziła Szwecję w dniach od 19 do 23 września 2018 r. w ramach partnerstwa z Diecezją Uppsala. 


Spotkanie partnerskie w Szwecji

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest jednym z trzech Kościołów partnerskich Diecezji Uppsala. Pozostałe dwa to Kościół Luterański w Zimbabwe oraz Diecezja Llandaff Kościoła Anglikańskiego w Walii. Spotkania partnerskie odbywają się raz na dwa lata naprzemiennie w Polsce i w Szwecji.  

 
 
Delegacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego składała się z reprezentantów różnych parafii i pracowników kancelarii biskupa - Anny Wrzesińskiej odpowiedzialnej za kontakty międzynarodowe oraz ks. Łukasza Ostruszki, asystenta biskupa Kościoła. W sumie wyjeździe brało udział 19 osób z Polski. 
 
 
W pierwszym dniu wizyty zebranych powitał bp Ragnar Persenius, zwierzchnik Diecezji Uppsala, który podzielił się zebranymi swoimi biblijnymi refleksjami i podkreślił znaczenie kontaktów międzynarodowych dla szwedzkich parafii. Spotkanie miało charakter roboczy, a uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami podczas pracy w grupach składających się z osób z różnych Kościołów (Szwecja, Polska, Zimbabwe i Walia). Na zakończenie odbyło się nabożeństwo połączone z Komunią Świętą w katedrze w Uppsali.   
 
 
W kolejnych dniach reprezentaci polskich parafii udali się do szwedzkich parafii partnerskich, żeby rozmawiać o przyszłej współpracy, perspektywach rozwoju, wyzwaniach i sukcesach.
 
 
Partnerstwa z parafiami w Szwecji ma obecnie siedem parafii naszego Kościoła: Bielsko, Cieszyn, Ustroń, Opole, Świdnica, Łódź i Warszawa (Świętej Trójcy).