english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych

14.01.2020

14 stycznia 2020 r. odbyło się w Warszawie spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. 


Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

"To spotkanie przypomina o historycznym wymiarze naszej ojczyzny, o tym, że na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wyznań i kultur; tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską", powiedział Andrzej Duda podczas noworocznego spotkania.

Natomiast Prymas Polski abp Wojciech Polak: „Naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności w przestrzeni międzynarodowej, w życiu naszej Ojczyzny i w tych najmniejszych wspólnotach jakimi są nasze rodziny i lokalne społeczności”.
 
W podobnym duchu przemawiał również ks. dr Grzegorz Giemza, który nawiązał do tematu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i życzył zebranym doświadczania życzliwości: "kiedy jesteśmy razem, mamy okazję się cieszyć. To okazja zaczynania czegoś nowego. Bycie życzliwymi dla siebie ma moc zmian".

W spotkaniu uczestniczyli m.in zwierzchnik Diecezji Katowickiej bp Marian Niemiec oraz Dyrektor Polskiej Rady Ekumeniczniej ks. dr Grzegorz Giemza. Obecni byli również przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościołow zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, hierarchowie duszpasterstw polowych, przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej oraz przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych, zasiadający w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.