english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie z dwukrotnym mistrzem olimpijskim

Tomasz Majewski w Szczyrku

04.12.2012

Tomasz Majewski, dwukrotny złoty medalista olimpijski (Pekin i Londyn ) przyjął zaproszenie parafii ewangelickiej na spotkanie z młodzieżą ze Szczyrku.


Spotkanie z dwukrotnym mistrzem olimpijskim

Spotkania odbywają się regularnie w tym roku szkolnym w dwóch szkołach: Szkole Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych w Szczyrku i w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku. W 0bu szkołąch odbywają się lekcje religii ewangelickiej, a spotkania ze znanymi sportowcami mają charakter ekumeniczny.

  

Spotkania z olimpijczykami i młodymi ludźmi organizuje parafia ewangelicka w Szczyrku. Spotkania odbywają się pod hasłem: "Bóg ,wiara, rodzina, sport - czym dla mnie jest?"

 

W tym roku szkolnym pierwsze spotkanie zorganizowano z paraolimpijczykiem Januszem Rokickim, srebrnym medalistą w pchnięciu kulą z Londynu. Drugie spotkanie było ze złotym medalistą z Tokio w boksie, Marianem Kasprzykiem.

 

Ostatnie spotkanie odbyło się 3 grudnia, a uczestniczył w nim dwukrotny złoty medalista w pchnięciu kula z Pekinu i Londynu, Tomasz Majewski.

 

Każde spotkanie z mistrzami sportoywmi jest inspirujące dla młodzieży. Olimpijczycy wskazują, że bez określenia celu i twardej pracy nie mozna nic osiągnąć. Tomasz Majewski pochodzi z małej miejscowości, położonej 80 km na pólnoc od Warszawy. Nie przeszkadzało mu to jednak w zdobyciu dwóch złotych medali olimpijskich. Swoją przygodę z kulą i sportem rozpoczął od 15 roku życia.

 

Podczas spotkania zwrócił uwagę młodym ludzion na zagrożenia, jakie płyną z nałogów. Z nimi nie ma szans osiągnięcia wielkich wyników sportowych. Młody człowiek musi być gotowy na wyrzeczenia, skoncentrowany, musi uwierzyć w siebie i ufać w Bożą opiekę - nie ma innej drogi do osiągnięcia sukcesów. Podwójny mistrz olimpiski stwierdił, iż sport daje mu w życiu wiele satysfakcji, umożliwia zwiedzania całego świata, zdobycia wspaniałych przyjaciół. To wymaga jednk systematyczności w dbaniu o swoje ciało i regularnych treningów. Jednak zdobycie złotego medalu olimpijskiego nie da się z niczym porównać, szczególnie tego momentu, gdy człowiek stoi na najwyższym podium i grają dla niego Mazurka Dąbrowskiego. To wtedy wszystkie wyrzeczenia i treningi nie mają żadnego znaczenia...

 

Tomasz Majewski zamierza zakończyć karierę za 5 lat, bo nie jest już młodym zawodnikiem - ma 31 lat. Podczas spotkania apelował o aktywne życie, bo według niego każdy powinien uprawiać jakąś dyscyplinę sportu. Zachęcał też do czytania książek, przynajmniej dwóch na tydzień oraz do dążenia do osiągania wyznaczonych celów!

 

Młodzież zadawała gościowi mnóstwo pytań, a na koniec obu spotkań otrzymali od T. Majewskiego autografy ze zdjęciem. Każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z mistrzem, na co on z radością się zgadzał.

 

Podczas pobytu w Szczyrku Tomasz Majewski włączył się w trwającą od pierwszej niedzieli Adwentu ekumeniczną akcję "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom". Projekt, propagowany w parafiach katolickich, ewangelickich i prawosławnych, polega na rozprowadzaniu wigilijnych świec, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom. Tomasz Majewski zabrał do domu jedną z takich świec z logo Diakonii Polskiej. Świeca ta zaświeci na jego stole wigilijnym.

 

Ks. Jan Byrt, organizator spotkania, myśli już nad osobą kolejnego mistrza, który zawita do Szczyrku...